Czym są ekostrefy ?

Ekostrefy nazywane również - strefami przyrodniczymi, są pozostawianymi w parkach zielonymi enklawami, które służą utrzymaniu i podnoszeniu różnorodności biologicznej.

To starannie wybrane obszary, gdzie ingerencja w przyrodę jest maksymalnie ograniczona - nie grabimy w nich liści, nie kosimy trawnika, pozostawiamy leżące i stojące „martwe drewno”, czy zostawiamy leżące gałęzie. W ten sposób dążymy do zachowania cennych przyrodniczo siedlisk, które dedykowane są zwierzętom m.in. jeżom, wiewiórkom, owadom zapylającym, rechoczącym płazom czy licznej rzeszy rozśpiewanych ptaków. Staramy się, aby nasze miasto służyło wszystkim jego mieszkańcom.

Kiedy do ekostref wprowadzą się nowi mieszkańcy?

Architektem ekostref jest sama przyroda, a my tylko jej nie przeszkadzamy. Procesy takie jak tworzenie się dziupli, czy rozkład drewna trwają wiele lat. W tym czasie korzystają z nich różne grupy organizmów. Jedne z nich pojawiają się od razu, natomiast na obecność innych będziemy musieli poczekać. Niektórzy z „dzikich” mieszkańców miast są wyjątkowo ciekawscy i śmiali, co powoduje, że szybko korzystają z pozostawianych dla nich enklaw, np. wiewiórki, ptaki, myszy, jeże czy owady. Z czasem jednak w strefach przyrodniczych mogą się pojawić inne gatunki, takie jak sowy, dzięcioły czy niektóre rzadkie owady związane z martwym drewnem.

 

Jak właściwie stworzyć „ekostrefy”?

Tworząc ekostrefy musimy pamiętać, że im bardziej będzie zróżnicowana nasza „oferta mieszkaniowa”, tym więcej lokatorów z niej skorzysta. Tworząc strefy przyrodnicze chronimy tak naprawdę specyficzne mikrosiedliska, które są niezbędne dla życia wielu gatunków. Te mikrosiedliska często bywają niepozorne i nie zdajemy sobie sprawy z ich ogromnego znaczenia. Mogą to być np. spękania kory, obłamane gałęzie, butwiejący pień, dziupla, grzyb nadrzewny czy strefa gęstych krzewów. To właśnie ta mozaika różnych mikrośrodowisk jest szczególnie ważna dla ochrony bioróżnorodności - zwłaszcza w mieście, gdzie zależy nam na optymalnym wykorzystaniu niewielkich przestrzeni.

 

Dodatkowa infrastruktura ekostref

Poza naturalnymi schronieniami dbamy również o to, żeby w ekostrefach nie zabrakło ekskluzywnych apartamentów, takich jak domki dla owadów, budki dla ptaków, wiewiórek i nietoperzy, karmniki czy poidła z wodą.

 

Co my, jako mieszkańcy, możemy zrobić na rzecz bioróżnorodności miasta?

Jeśli tylko dysponujemy ogródkiem, działką czy balkonem, to jesteśmy w stanie wspierać bioróżnorodność. Możemy to zrobić właśnie zapewniając możliwie jak najwięcej różnych mikrosiedlisk. Z kwitnących roślin chętnie skorzystają zapylacze, w stercie liści i gałązek chętnie przezimuje jeż. Ustawiony na działce kompostownik będzie wykorzystywany przez ptaki jako stołówka. Warto również zapewnić zwierzętom dostęp do czystej wody – pozostawiając poidełko. Dodatkowo możemy zakupić dostępne powszechnie w sprzedaży domki dla owadów, a jeszcze lepiej – wykonać je samemu.

Na terenie Krakowa strefy przyrodnicze znajdziesz w tych miejscach:

Nazwa Parku

Ilość stref

Powierzchnia

[ha]

 

Park Maćka i Doroty

1

2,11

 

Staw Płaszowski

1

0,71

 

Park Aleksandry

9

5,66

 

Park Lilli Wenedy

2

0,42

 

Park Lotników Polskich

4

1,85

 

Fort Batowice

2

0,61

 

Fort Mistrzejowice

2

0,27

 

Park Dąbie

1

0,24

 

Młynówka Królewska

3

1,65

 

Park Solvay

1

0,22

 

RAZEM

26


13,74