To inicjatywa, która nie tylko edukuje, ale przede wszystkim pokazuje prosty sposób, jak małym wysiłkiem można dokonać wielkiej zmiany.

Od 2017 łąki kwietne podbijają Wasze serca. Każdego roku, ilość tych wielogatunkowych enklaw bioróżnorodności na terenie Krakowa sukcesywnie wzrasta (aktualnie ok 30 hektarów).

🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼

W tym roku możecie je mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki. A to wszystko za sprawą inicjatywy "Miłe łąki na balkony”, która powstała we współpracy z Fundacją Kwietną, Agencją Ancymony oraz Media Marketing Polska.

Każdy mieszkaniec Krakowa, który w jednym z kilkudziesięciu punktów dystrybucji wyznaczonych na mapie Krakowa zgłosi się po nasiona nanołączek, będzie mógł cieszyć się łąką kwietną na swoim balkonie lub parapecie. Marzycie o mieszkaniu z widokiem na łąkę? Wasze marzenia mogą się ziścić, a przy okazji możecie pomóc w ochronie owadów zapylających.

🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼

Dlaczego balkonowe  nanołączki?

Łąki kwietne, są prawdziwymi hotspotami bioróżnorodności. Owady zapylające potrzebują pożywienia i schronienia, które zapewniają im kwiaty składające się na mieszankę nanołączek. W poszukiwaniu pokarmu pszczoły mogą dolecieć nawet do wysokości 12 piętra. Warto również zadbać, aby odwiedzające nasz balkon owady miały dostęp do wody. W jednym z naszych filmików (0:55-1:14) znajdziecie przykład najprostrzego poidełka dla owadów, a jeśli chcecie aby owady zostały z Wami na dłużej to wykonajcie domek dla owadów (1:22 – 2:51).

🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼

Gdzie i kiedy wysiać nanołączki?

Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku, na której będą pojawiać się wszelkie szczegóły akcji „Miłe łąki na balkony”:

Kiedyś krakowskie balkony zdobiły pelargonie nazywane krakowiakami, dziś mogą być to łąki kwietne, które ratują owady zapylające i upiększają nasze miasto nadając mu sielskości.  


🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼

Chcielibyśmy, aby nasza inicjatywa „Miłe łąki na balkony” dotarła do wszystkich.


Jeśli znasz osobę w potrzebie lub sam jesteś seniorem, osobą z niepełnosprawnością czy osobą szczególnie narażoną w związku z pandemią i chciałbyś otrzymać nasionka nanołączek do obsiewu donic balkonowych, uzupełnij formularz a kurierzy łączkowi dostarczą do Ciebie nasionka.

A to wszystko dzięki zaangażowaniu i pomysłowi GRAAL Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Osobowości Dzieci orazA-paczki, którzy utworzyli na potrzebę „Miłej łąki na balkony” stronę umożliwiającą zgłoszenie zapotrzebowania: https://milelaki.pl/?fbclid=IwAR1XJVwTJwUdnTfKVJD0D4hpAxeEtHGwRRx4PqRobVbKFVN0ofnH1Ho0msI

Jeśli formularz jest dla Ciebie problematyczny - możesz również dokonać zgłoszenia telefonicznie: 535-207-676.


Poszukujemy również wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc w zrealizowaniu założenia. Jeśli dysponujesz chęcią i czasem, wypełnij formularz, a otrzymasz zgłoszenie gdy w Twojej okolicy zgłosi się osoba potrzebująca.

🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼