Fusy z kawy do posypywania parkowych alejek - ścieżki eksperymentalne

Planty – Skwer Wajdy to pierwsze miejsce, gdzie ośnieżone alejki posypaliśmy fusami z kawy, które mogłyby zastąpić stosowany przez nas w parkach piasek.

W ramach działań pilotażowych wyznaczone zostaną również alejki w Parku Lotników Polskich.
Miejsca te będą specjalnie oznakowane, tak aby mieszkańcy (zwłaszcza właściciele czworonogów) mieli możliwość wyboru. Eksperymentalne ścieżki kawowe są sposobem na przetestowanie rozwiązania, które wzbudziło ogromny entuzjazm wśród mieszkańców oraz licznych kawiarni. Do projektu zgłosiło się ich już ponad 50. Za każde zgłoszenie bardzo serdecznie dziękujemy.


Pomysł na posypanie zaśnieżonych chodników fusami z kawy zaczerpnięty został ze Lwowa, gdzie władze miasta zdecydowały się właśnie na takie rozwiązanie. Inspirując się praktykami w tym zakresie z krajów skandynawskich, podjęto współpracę z kawiarniami, które chętnie włączyły się w oddawanie fusów z kawy.


Do utrzymania terenów zielonych w trakcie śnieżnej zimy zużywamy około 75-80 ton piasku tygodniowo. Sprawdzenie więc nowego, ekologicznego i tańszego sposobu zachowania bezpieczeństwa na parkowych alejkach wydaj się więc zasadne:

- fusy, wykorzystywane również w ogrodnictwie do kompostowania i podsypywania roślin, są materiałem ekologicznym. Zastosowana ich niewielka w stosunku do powierzchni ilość nie powinna w żaden sposób wpłynąć negatywnie na stan roślin. Przy testowych alejkach będzie to sprawdzane podczas wiosennych badań gleby.

- testowe ścieżki kawowe pojawią się na wybranych alejkach Plant oraz Parku Lotników Polskich. O zastosowaniu fusów kawowych na nawierzchni informować będą specjalne tabliczki. Dzięki nim każdy będzie miał możliwość wybrać przejście alejką kawową bądź standardowo posypaną piaskiem


- fusy przekazywane są nam bezpłatnie przez krakowskie kawiarnie – zarówno te mniejsze jak i sieciowe. Odzew przerósł nasze oczekiwania a zaangażowanie w pomysł cieszy tym bardziej, ponieważ wzbudziło potrzebę dyskusji w obszarze zero waste, ekologii i ponownego wykorzystania odpadów. Mamy nadzieję, że społeczne zaangażowanie będzie dodatkowym wymiarem całego działania, które przypomni krakowianom jak smaczna może być kawa „na mieście”, a krakowskim kawiarniom pomoże w tym trudnym czasie.  

  • Ostatnio zmienione .