Zarząd Zieleni Miejskiej został partnerem w projekcie „Gardeniser plus” realizowanym w ramach Programu Erasmus+.

Rozwijający się prężnie trend miejskiego ogrodnictwa dał początek nowej sylwetce – tzw. gardeniser to osoba zarządzająca ogrodem społecznym. Taka funkcja wymaga określonego zestawu umiejętności, jak np.:

  • projektowanie ogrodu
  • zarządzanie społecznością ogrodu
  • korzystanie z dostępnej wiedzy ogrodniczej

Jest to kluczowa osoba koordynująca pracę osób skupionych wokół ogrodu. Rola ta wymaga umiejętności technicznych związanych z pracami ogrodniczymi oraz zdolności komunikacyjnych i organizacyjnych, które pomogą włączyć w ogrodnictwo miejskie lokalną społeczność. Gardeniser powinien promować ogrody społeczne, podnosząc tym samym świadomość okolicznych mieszkańców na temat ogrodu i pełnionych przez niego funkcji pod kątem ekonomicznym, przyrodniczym jak i społecznym .Osoba Gardenisera to również pewnego rodzaju pomost między urzędem a ogrodnikami

Zgodnie z definicją Gardeniser (Garden Organiser – organizator ogrodu) to osoba, która – „„NIE JEST technikiem, NIE projektantem krajobrazu, NIE ekspertem, NIE pomocnikiem, NIE trenerem, NIE doradcą, NIE przyjacielem. JEST WSZSTKIM TYM!
On nie wie nic o Tobie, ale może pomóc znaleźć Ci rozwiązanie, nawet gdy musi połączyć potrzeby swoje i potrzeby innych, zwłaszcza gdy się nie pokrywają. Gardeniser w ogrodzie działa tak jak Ty, jednak korzenie, które musi pielęgnować to wewnętrzna spójność grupy i dobre samopoczucie całej społeczności; uprawia roślinę, która ma połączyć ogrodników z urzędem w celu konstruktywnego dialogu i uznania ogrodu społecznego jako wspólnego' (Replay Network)

W związku z tym, że takie osoby stają się coraz bardziej potrzebne, ruszyła właśnie kolejna edycja projektu, w ramach którego odbędzie się cykl szkoleń dla miejskich ogrodników. To one pozwolą na zdobycie umiejętności niezbędnych do prowadzenia i zarządzania ogrodem. 
W projekcie „Gardeniser plus”  będziemy pracować i wymieniać doświadczenia z takimi miastami jak:

  • Pau, Francja (CLAB, Assat & Pistes-Solidaries, Pau)
  • Rzym, Włochy (Replay Network)
  • Bristol, Wielka Brytania (Social Farms & Gardens)
  • Vejle, Dania (Urząd Miasta Vejle)
  • Wiedeń, Austria (Gartenpolylog)
  • Lund, Szwecja ( Mobilizing Expertise AB)

Jeśli jesteś członkiem ogrodu społecznego, chciałbyś założyć taki ogród lub interesuje Cię temat miejskiego rolnictwa i chciałbyś dołączyć do projektu, skontaktuj się z nami wysyłając e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.