Z krakowskimi Plantami splecione są losy niejednego Zielonego Bohatera Krakowa.

Oprócz prezentowanego wcześniej Floriana Straszewskiego, przywołać chcemy również postać Bolesława Ludwika Maleckiego. 

Urodził się 15 czerwca 1852 roku w Chlewiskach w guberni radomskiej jako czwarty z pięciorga synów Ignacego i Karoliny z Chmielewskich. Miał również siostrę Stefanię Annę. Jego braćmi byli Franciszek Tadeusz, Władysław Aleksander – artysta malarz (w Sukiennicach znajduje się jego obraz „Sejm Bociani”) , Stanisław Ignacy i Julian.

Bolesław Malecki w styczniu 1881 roku zatrudniony został przez Prezydenta Krakowa Mikołaja Zyblikiewicza na stanowisko inspektora plantacyjny.  Zamieszkał w dworku Ogrodzie Angielskim na ulicy Lubicz 23, gdzie znajdował się Ogród Plantacyjny lub inaczej Miejski. Hodowano w nim rośliny sadzone później na Plantach.

Bolesław Malecki wprowadził na Planty typ ogrodnictwa pejzażowego. Wytyczał boczne alejki, tworzył kółka, obsadzał klomby i rabatki. Przygotował również miejsca pod pomniki oraz zakładał sadzawki. Od tego czasu Planty dzielą się na ogrody o zróżnicowanych krajobrazach i wnętrzach. Nastrój budowany był w nich poprzez wprowadzanie wielopoziomowej zieleni, tworzącej kulisy jak w teatrze. Wnętrza miały swoje ściany, podłogi, sklepienia oraz dominanty.

Malecki  wprowadził przede wszystkim nowe gatunki drzew i krzewów, dopasowując je do charakteru poszczególnych ogrodów. Główne drzewa to kasztanowce, lipy, robinie-pseudoakacje, klony, wierzby płaczące, buki różnych odmian (od zwyczajnych poprzez zwisłe – pendule, po wielki buk czerwonolistny), brzozy, dęby, topole (czarne – sokory, białe), jesiony wyniosłe, jawory, wiązy, platany, głogi. To dzięki Maleckiemu na Plantach znalazły się również drzewa owocowe takie jak śliwy wiśnie, morwy, grusze, a także drzewa egzotyczne jak perełkowiec japoński, leszczyna turecka czy jarzębina płacząca. Ponadto posadził też drzewa iglaste takie jak sosnę, świerk, jodłę, cisy czy modrzewie. Wśród krzewów należy wymienić magnolie, forsycje, bzy, jaśminy, głogi pienne, śnieguliczki.

Klomby były obsadzane kolorowymi kwiatami. Na wiosnę sprowadzano z Ogrodu Plantacyjnego na ulicy Lubicz ogromne agawy i palmy dla dekoracji kwietników, na zimę rośliny wracały do szklarni.

Malecki opiekował się Plantami do I wojny światowej. Jego zasługą były również piękne zieleńce w całym mieście, a także m.in. Planty Dietlowskie czy Park Krakowski.

W połowie 1888 roku na terenach byłej wystawy rolniczo-przemysłowej zorganizowanej rok wcześniej, zaprojektował Park Henryka Jordana. W 1912 roku zorganizował Wystawę Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym na Oleandrach przy Parku Jordana. Wykonał projekt zagospodarowania oraz wchodził w skład Komitetu Wykonawczego.

Bolesław Malecki zmarł 18 marca 1918 roku w siedzibie Ogrodnika Miejskiego na ul. Lubicz 23 zostawiając po sobie publikacje, które z pewnością przypadną do gustu niejednemu ogrodnikowi:

Malecki B., Planty Krakowskie, Ogrodnik Polski, 1888, t. X. nr 1,

Malecki B., Rośliny pnące i wijące gruntowe i szklarniowe, Kraków 1901

Malecki B., Ogród ozdobny, dobór roślin kwietnikowych, kobiercowych i dekoracyjnych ich treściwa hodowla i zużytkowanie oraz trawniki ogrodowe, Kraków 1904

Malecki B., Plantacye, ogrody i urządzenia ogrodowe miejskie w Krakowie, Kraków 1907

Malecki B., Róże, ich historia, opisowa klasyfikacja, zużytkowanie, hodowla gruntowa i doniczkowa tudzież pasożyty i szkodniki zwierzęce, Kraków 1907