W życiu każdego drzewa przychodzi czas, kiedy zaczyna żyć drugim, innym, ale równie pięknym życiem. Życie drzewa nie kończy w momencie jego przewrócenia, oderwania kory czy zaprzestania rozwoju liści. Sekretem długowieczności drzew jest ich drugie życie, podczas którego ich nieoceniona rola w środowisku jest równie ważna jak ta w sile wieku. To właśnie wtedy stopniowo wracają do gleby zgromadzone podczas wzrostu substancje organiczne. W martwych częściach drzew wiele zwierząt znajduje schronienie, miejsce rozrodu czy pożywienie, a inne nasiona  idealne miejsce do skiełkowania i dalszego wzrostu. Proces starzenia się jest czymś zupełnie naturalnym. Widok suchej gałęzi czy obłamanego konara najczęściej wzbudza w nas poczucie konieczności zareagowania i poprawy stanu drzewa. Suche gałęzie w przypadku drzew sędziwych to naturalna kolej rzeczy. To co dla nas wydaje się konsekwencją zaniedbania i często określane jest jako nieestetyczne, w rzeczywistości pełni szereg funkcji ekologicznych. Tylko z pozoru martwe fragmenty drzew stanowią dom dla ogromnej liczby zwierząt, grzybów czy roślin. Wiele z nich nie jest w stanie przetrwać bez obecności martwego drewna w środowisku.

Spójrzcie tylko na rycinę:


Chcąc uszanować preferencje naszych dzikich miejskich przyjaciół postanowiliśmy objąć cenne drzewa programem „Sędziwe drzewo”. Zakłada on ochronę i poprawę kondycji pomników przyrody i innych drzew w sędziwym wieku dzięki ograniczeniu zabiegów pielęgnacyjnych do niezbędnego minimum. W trosce o naszych zasłużonych drzewnych emerytów, konieczne jest również objęcie ochroną miejsc, w których rosną. Dlatego też drzewa sędziwe zostaną oddzielone od otoczenia. Zdarza się bowiem, że często nieświadomie je krzywdzimy.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jaki wpływ może mieć na drzewo wydeptywanie gleby w jego najbliższym sąsiedztwie? Otóż pod naszym ciężarem gleba silnie się ubija. Nie wspominając o ciężarze samochodów… Trudniej wtedy o dostęp do wody i soli mineralnych w niej zgromadzonych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania drzew.

Czy kiedykolwiek zauroczenie drugą osobą spowodowało, że poczuliście potrzebę uwiecznienia tego faktu na korze drzew? Kiedy uświadomimy sobie, że kora pełni funkcję taką jak nasza skóra możemy sobie wyobrazić skutki tego lekkomyślnego działania.

To czego sędziwe drzewa potrzebują najbardziej to spokój i ograniczona do niezbędnego minimum działalność człowieka. Próbą spełnienia tych warunków jest właśnie ogrodzenie. To również sygnał dla nas, żeby zachować ostrożność. Suche gałęzie, pojawienie się posuszu to procesy, których przy drzewach sędziwych nie należy zakłócać, dlatego wygrodzenie miejsca podyktowane jest względami bezpieczeństwa. Nasza pomoc dla sędziwych drzew będzie polegała również na mulczowaniu, czyli spulchnianiu gleby. Zabieg ten będzie spełniał swoje funkcje tylko przy ograniczeniu ruchu pieszych, czyli wyeliminowaniu nacisku na glebę.

Jesteśmy na etapie wybierania kandydatów do programu „Sędziwe drzewo”. Pierwszym drzewem wytypowanym do programu jest kasztanowiec rosnący przy ul. Grodzkiej.

Czekamy na potrzebne uzgodnienia i już niebawem utworzymy prywatne strefy dla naszych drzewnych emerytów.