Cytując 16-letnią szwedzką aktywistkę Gretę Thundberg: „Nigdy nie jesteś za mały, by coś zmienić”. Ogrody Krakowian czyli nasze krakowskie parki kieszonkowe zostały docenione za granicą kwalifikując się do finału European Urban Green Infrastructure Conference w Londynie!

Bardzo cieszymy się, że możemy dawać przykład innym krajom, w jaki sposób zagospodarowywać małe, ale niezwykle ważne, bo blisko mieszkańców, zielone przestrzenie publiczne.

Korzystając z okazji chcieliśmy podzielić się z Wami planami dot. powstania nowych Ogrodów Krakowian!
Chyba już mało który mieszkaniec Krakowa nie wie, czym są Ogrody Krakowian. Zaczęło się od parku kieszonkowego przy ul. Juliana Fałata w 2016 r. Rok później powstały już dwa: przy ul. Dekerta i ul. Królowej Jadwigi. W 2018 roku zrealizowanych zostało już aż czternaście z osiemnastu zakładanych parków kieszonkowych.
W tym roku zaczniemy od Ogrodów Krakowian w dzielnicach, w których nie udało się ich wybudować w 2018 r.:

• Grzegórzki – ul. Stefana Bobrowskiego,

• Bronowice – ul. Balicka,

• Podgórze – ul. Sokolska,

• Czyżyny – ul. Franciszka Wężyka.

To jednak nie wszystko. Robimy co w naszej mocy, aby jeszcze w tym roku rozpocząć budowę parków kieszonkowych w takich lokalizacjach jak: Plac Św. Ducha, Plac Axentowicza, Osiedle Teatralne (Teatr Ludowy), Nowy Kleparz (Ogród Krakowianek), ul. Wadowicka, ul. Gustawa Morcinka, ul. Wita Stwosza czy ul. Zamkowa.

Niestety, zdarza się i tak, że nie wszystko idzie po naszej myśli. Ze względu na problemy z wykonawcą, który mimo nałożonych na niego kar nie dopełnił swoich obowiązków, trzy z realizowanych w tamtym roku Ogrodów Krakowian (Dzielnica IV – ul. Marii Jaremy, Dzielnica VIII – ul. Skwerowa, Dzielnica XV – ul. Popielidów) nie zostały w pełni skończone. Uspokajamy jednak, iż pracujemy nad kompleksowym projektami naprawczymi, mając nadzieję, że od początku wakacji mieszkańcy będą mogli cieszyć się w pełni funkcjonalnymi parkami kieszonkowymi.