9 marca 2019 roku odbyły się zajęcia poświęcone "lasom w słoiku". Warsztaty dedykowane mieszkańcom poprowadzili Jakub i Agnieszka, para przyjaciół z ogromnym doświadczeniem zarówno we florystyce jak i ogrodnictwie, która postanowiła połączyć siły i stworzyć wspólny projekt pod nazwą Kombinatura.
Zajęcia rozpoczęły się od słowa wstępu na temat tego, skąd w ogóle wzięła się idea lasów w słoiku. Dowiedzieliśmy się, że w 1960 r. botanik David Latimer w 45 l butli posadził trzykrotkę, którą podlał ostatni raz w 1972 i szczelnie zamknął. Od tego czasu butla pozostaje odcięta jest od świata zewnętrznego. Dociera do niej tylko światło, które jest niezbędne do procesu fotosyntezy. Tak powstał zamknięty, samowystarczalny mikrosystem, który w ostatnim czasie zyskał ogromną popularność.Następnie przeszliśmy do tworzenia swoich własnych słojów. Każdy z uczestników stworzył swój własny mały mikrosystem. Okazało się, że nie jest to takie trudne, na jakie wygląda. Poniżej wstawiamy krótką instrukcję, tak aby każdy z Was mógł taki słoik przygotować w domu:

Czego potrzebujesz?

 • 3l słój
 • rośliny, np. fittonia, minibluszcz, paproć
 • ziemia uniwersalna
 • keramzyt
 • ozdobne żwirki, kamienie, piasek, mech, kora itp.
 • rękawiczki 
 • ręczniki papierowe i płyn do mycia szyb
 • Węgiel aktywny

Sposób przygotowania:
 1. Środek słoja wyczyść płynem do mycia szyb 
 2. Na spód słoja wsypujemy ok. 1 cm warstwę keramzytu
 3. Na keramzyt wsypujemy ok 3-4 cm warstwę ziemi, którą ubijamy
 4. Ścianki słoja znów czyścimy ręcznikiem papierowym
 5. Przy ściance wysypujemy ozdobny drobny żwirek, lub piasek.
 6. Przysypujemy kolejną centymetrową warstwą ziemi, następnie ubijamy.
 7. W zależności od upodobań możemy powtórzyć krok 5 i 6.
 8. Delikatnie sadzimy rośliny
 9. Podsypujemy korzenie ziemią i dobrze ubijamy.
 10. Całość podlewamy wodą.
 11. Zakręcamy słój. 

W ciągu kilku godzin na ściankach powinna się zacząć skraplać woda. Jeżeli się nie pojawia, należy dolać odrobinę wody. Jeżeli kropelki ściekają po ścianach pojemnika, to znaczy, że dodaliśmy za dużo wody. Można temu zaradzić, zostawiając słój odkręcony na jakiś czas.