"Spotkajmy się na podwórku" - podsumowanie spacerów badawczych

Napisane .

Projekt „Spotkajmy się na podwórku” to cykl spotkań konsultacyjnych dotyczących zagospodarowania ośmiu podwórek w krakowskiej Nowej Hucie: Centrum A, Centrum B, Centrum D, Zgody, Górali, Zielone, Ogrodowe, Na Skarpie.

Celem projektu jest zebranie opinii, pomysłów i postulatów na temat terenów objętych opracowaniem oraz stworzenie koncepcji zagospodarowania ośmiu podwórek w oparciu o wyniki spotkań konsultacyjnych. W dniach 8-15 października 2018 r. zrealizowano pierwsze spotkania z mieszkańcami. Miały one charakter spacerów badawczych. Ich celem było wstępne zdiagnozowanie problemów przestrzennych na terenie podwórek objętych opracowaniem.W niniejszym artykule zawarto podsumowania z przeprowadzonych spacerów wraz z zestawieniami postulatów, jakie zgłaszali mieszkańcy poszczególnych podwórek.

1. Os. Centrum A

DATA: 9 października 2018 r., g. 17:00

PRZEBIEG SPOTKANIA: W spacerze badawczym wzięło udział ok. 6 osób, w tym dwoje dzieci, dwie mamy i dwie seniorki. Dodatkowo przy podsumowaniu pojawił się jeszcze jeden uczestnik.. Uczestnicy podzielili się na dwie grupy. Każda z grup skierowała się w inną stronę. Uczestnicy wielokrotnie odnosili się do zagadnień, które przekazali im sąsiedzi niemogący wziąć udział w spacerze. Na końcu spotkania uczestnicy przeszli do sali w Klubie „Jędruś”. Wszystkie zebrane informacje zostały spisane na planszy i wybrane zostały zagadnienia priorytetowe. Głównym postulatem uczestników spotkania było niezabetonowanie podwórka i wyłuskanie przestrzeni do odpoczynku. Jako priorytet została wskazana nowa organizacja ulicy uwzględniająca zaprojektowanie dodatkowych miejsc postojowych w tym miejsc dla rowerów, zabezpieczenie trawników i chodników przed postojami samochodów oraz poprawa nawierzchni i wprowadzenie udogodnień dla osób na wózkach,

Wśród pozostałych uwag i potrzeb wyłoniły się dwie kategorie:

  1. Przestrzenne
  2. Animacyjne

POSTULATY: do zagadnień przestrzennych zaliczają się:

 Wśród zagadnień animacyjnych uczestnicy spotkania wskazali propozycję organizacji działań dla dzieci, w ramach których powstałby ogród społeczny i karmniki dla ptaków jako elementy edukacji przyrodniczo-społecznej.



2. Os. Centrum B

DATA: 11 października 2018 r., g. 17:00

PRZEBIEG SPOTKANIA: W spotkaniu wzięło udział ok. 18 uczestników - osoby mieszkające w budynkach przy podwórku osiedla Centrum B oraz inni zainteresowani remontem podwórka. Moderatorzy rozpoczęli spotkanie w punkcie zlokalizowanym przy placu zabaw i wejściu do przedszkola. Po krótkim wstępie uczestnicy podzieleni na dwie grupy, wyruszyli na spacer, w trakcie którego wskazywali problemy i propozycje zagospodarowania podwórka, a prowadzący zaznaczali je na mapie. Istotne było wyłonienie indywidualnych potrzeb grup wskazanych przez uczestników spotkania jako potencjalnych użytkowników: osób starszych oraz mających problemy w poruszaniu się, rodziców z dziećmi, młodzieży i dzieci oraz osób przybywających na teren podwórka „z zewnątrz”Na zakończenie spaceru uczestnicy zebrali się przy stoliku zlokalizowanym przed wejściem do siedziby Zarządu Dzielnicy XVIII Nowa Huta, aby podsumować zebrane informacje i uszeregować uwagi wg priorytetów do realizacji.

POSTULATY: Wśród postulatów do realizacji na obszarze podwórka wskazano:


3. Os. Centrum D

DATA: 13 października 2018 r., g. 10:00

PRZEBIEG SPOTKANIA: W spotkaniu wzięło udział ok. 15 uczestników - osoby mieszkające w budynkach przy podwórku osiedla Centrum D i osoby zaangażowane w rozwój osiedla. Moderatorzy rozpoczęli spotkanie przy punkcie stolikowym zlokalizowanym na środku podwórka. Wraz z uczestnikami spotkania omówili problemy i propozycje zagospodarowania podwórka, zaznaczając je na mapie. Szczególnie istotne było wyłonienie indywidualnych potrzeb grup wskazanych przez uczestników spotkania jako potencjalnych użytkowników: osób starszych oraz mających problemy w poruszaniu się, rodziców z dziećmi, młodzieży i dzieci. Następnie uczestnicy w grupie przeszli wokół podwórka, wskazując szczegóły. Po spacerze wszyscy z powrotem spotkali się przy stoliku na podsumowaniu, w trakcie którego spisywane uwagi zostały poszeregowane wg priorytetów do realizacji.

POSTULATY:  Wśród postulatów do realizacji na obszarze podwórka wskazano:

W trakcie dyskusji pojawił się również pomysł na motyw przewodni podwórka związany kulturowo z osiedlem Centrum D. Jako inspiracje wskazywano jedną z rzeźb lokalnego artysty Mariana Kruczka (np. ślimak) lub postać Kotka Włodka. Mieszkańcy uznali, że nowoprojektowane podwórko na osiedlu Centrum D mogłoby być zrealizowane w formie artystycznego parku kieszonkowego dla Nowej Huty.


4. Os. Zgody

DATA: 13 października 2018 r., g. 15:00

PRZEBIEG SPOTKANIA: W spotkaniu wzięło udział ok. 25 uczestników - w większości osoby mieszkające w budynkach przy podwórku osiedlu Zgody. Obecni byli również: pracownicy klubu „Zgody” Ośrodka Kultury Nowa Huta. Moderatorzy rozpoczęli spotkanie przy punkcie stolikowym zlokalizowanym przy dawnym  klubie „Zgody”. Po krótkim wstępie uczestnicy w jednej grupie wyruszyli na spacer, w trakcie którego wskazywali problemy i propozycje zagospodarowania podwórka, a prowadzący zaznaczali je na mapie. Po spacerze uczestnicy udali się do klubu „Zgody”, aby podsumować zebrane informacje i uszeregować uwagi wg priorytetów do realizacji.

POSTULATY: Wśród postulatów do realizacji na obszarze podwórka wskazano:


5. Os. Górali

DATA: 15 października 2018 r., g. 17:00

PRZEBIEG SPOTKANIA: W spotkaniu wzięło udział ok. 25 uczestników - w większości osoby mieszkające w budynkach przy podwórku osiedla Górali, obecni byli również: pracownicy Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Moderatorzy rozpoczęli spotkanie przy punkcie stolikowym zlokalizowanym przy dawnym  placu zabaw. Po krótkim wstępie uczestnicy w jednej grupie wyruszyli na spacer, w trakcie którego wskazywali problemy i propozycje zagospodarowania podwórka, a prowadzący zaznaczali je na mapie. Po spacerze uczestnicy udali się na początkowe miejsce spotkania, aby podsumować zebrane informacje i uszeregować uwagi wg priorytetów do realizacji.

POSTULATY: Wśród postulatów do realizacji na obszarze podwórka wskazano:


6. Os. Zielone

DATA: 10 października 2018 r., g. 17:00

PRZEBIEG SPOTKANIA: W spacerze badawczym wzięło udział ok. 20 osób. Obecni byli również przedstawiciele Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Nowej Hucie. Uczestnicy podzielili się na trzy grupy. Każda z grup skierowała się w inną stronę, żeby przedstawić najbliższe sobie problemy i zagadnienia do uwzględnienia w koncepcji zagospodarowania. Na końcu spotkania uczestnicy stanęli przy stole z mapami. Wszystkie zebrane informacje zostały spisane na kartkach. W planie spotkania był wybór zagadnień priorytetowych. Jednak uczestnicy uznali, że dla każdej części podwórka ważne są inne aspekty.

POSTULATY: Wśród najważniejszych aspektów zostały wskazane:

Ponadto uczestnicy zwrócili uwagę na:


7. Os. Ogrodowe

DATA: 12 października 2018 r., g. 17:00

PRZEBIEG SPOTKANIA: W spotkaniu wzięło udział ok. 25 uczestników - w większości osoby mieszkające w budynkach przy osiedlu Ogrodowym. Obecni byli również: pracownicy Klubu „Wersalik” Ośrodka Kultury Nowa Huta oraz przedstawiciele Miejskiego Centrum Dialogu. Moderatorzy rozpoczęli spotkanie przy punkcie stolikowym zlokalizowanym przed wejściem do klubu „Wersalik”. Po krótkim wstępie uczestnicy na wyruszyli na spacer, w trakcie którego wskazywali problemy i propozycje zagospodarowania podwórka, a prowadzący zaznaczali je na mapie. Szczególnie istotny okazał się podział trzech podwórek na poszczególne funkcje: reprezentacyjną, ogrodową i placu zabaw. Po spacerze uczestnicy udali się do klubu „Wersalik”, aby podsumować zebrane informacje i uszeregować uwagi wg priorytetów do realizacji.

POSTULATY: Uczestnicy udali się na spacer w jednej grupie. Wśród postulatów do realizacji na obszarze podwórka wskazano:


8. Os. Na Skarpie

DATA: 8 października 2018 r., g. 17:00

PRZEBIEG SPOTKANIA:  W spotkaniu wzięło udział ok. 15 uczestników, w tym osoby mieszkające przy podwórku objętym zakresem opracowania oraz inni, którzy korzystają z tego terenu. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, które wyruszyły w dwóch różnych kierunkach. Duża liczba uczestników oraz ich powiązania z podwórkiem sprawiły, że zgłaszane uwagi były z różnych punktów widzenia. Na końcu spotkania wszystkie zebrane informacje zostały spisane na planszy i wybrane zostały zagadnienia priorytetowe.

POSTULATY: Wśród priorytetów wskazano:

W rozmowach z mieszkańcami przewijały się także tematy związane z:




Zapraszamy serdecznie wszystkich na drugi etap konsultacji, które odbędą się: