Drukuj

W najbliższy weekend znów będziemy cieszyć się niedzielą wolną od handlu. Przygotowaliśmy dla Was kolejne propozycje spędzenia tego czasu na świeżym powietrzu.

Poziom 1: Relaksacyjna niedziela   Plac zabaw w Parku Krakowskim

Największa atrakcja w zrekultywowanym Parku Krakowskim jest plac zabaw położony od ul. Szymanowskiego.  Ze względów bezpieczeństwa teren dla najmłodszych odgrodzony jest od reszty parku niewysokim płotem. Jego nawierzchnia jest gumowa, piaskowa albo wykonana ze zrębków. Dla dzieci przygotowano także połączone linowym przejściem wieże, ściankę wspinaczkową albo strefę małego odkrywcy do wodnych zabaw.

Piasek + woda = świetna zabawa! Dzieci które chodzą po błocie ćwiczą swoją równowagę  i angażują różne zmysły. Weź zatem dziecko i idźcie się wybrudzić!


 

Poziom 2: Aktywna niedzielaPomniki przyrody w dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim

Serdecznie zapraszamy w drogę szlakiem pomników przyrody w dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.

Poziom 3: Wyczynowa niedziela –  Uroczysko Tyniec

Uroczysko w wiedzy potocznej funkcjonuje jako miejsce odludne, gdzieś na uboczu, najczęściej jest to fragment lasu lub łąki. Obszar taki nie posiada jednoznacznych granic, ma zazwyczaj małą powierzchnię, lecz pod względem topografii jest terenem urozmaiconym i atrakcyjnym. Uroczyska dawniej owiane tajemnicą dzisiaj kojarzą się z ludowymi opowieściami, legendami czy też zjawiskami charakterystycznymi dla tych obszarów, o który pamięć przetrwała w ludowych przekazach i nazwach owych miejsc.

Uroczyskiem Tyniec nazywamy będący w zarządzie Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie teren o powierzchni ponad 36 ha. Mimo stosunkowo niewielkiego obszaru występuje tu znaczne zróżnicowanie miejscowego krajobrazu.

W jednej części uroczyska zwanej Bagnem, wśród położonych w dolinie drzewostanów, możemy spokojnie pospacerować, bądź pojeździć rowerem. Spokojna okolica, przy odrobinie cierpliwości pozwala na obserwowanie w naturze dziko żyjącej zwierzyny. Stosunkowo liczne sarny oraz rzadsze dziki i zające mają tutaj swoje miejsca żerowania. Dolina Bagno otoczona jest zalesionymi wzgórzami – ten malowniczy widok można zaobserwować ze wzgórza Wielkanoc.

W pobliżu ulicy Stępice w innej części uroczyska, na wierzchowinie pokrytej zbiorowiskami nieleśnymi przy dobrej widoczności możemy nacieszyć oczy karpacką panorama. W kierunku południowym i południowo-zachodnim otwiera się widok odległych Beskidów z wyróżniającym się masywem Babiej Góry. Jej kulminacja zwana Diablakiem jest najwyższym beskidzkim szczytem w Polsce.

Źródło: Przewodnik turystyczny „Szlak Lasów Miejskich Krakowa” Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie