W najbliższy weekend znów będziemy cieszyć się niedzielą wolną od handlu. Przygotowaliśmy dla Was kolejne propozycje spędzenia tego czasu na świeżym powietrzu.

Poziom 1: Relaksacyjna niedziela   Plac zabaw w Parku Krakowskim

Największa atrakcja w zrekultywowanym Parku Krakowskim jest plac zabaw położony od ul. Szymanowskiego.  Ze względów bezpieczeństwa teren dla najmłodszych odgrodzony jest od reszty parku niewysokim płotem. Jego nawierzchnia jest gumowa, piaskowa albo wykonana ze zrębków. Dla dzieci przygotowano także połączone linowym przejściem wieże, ściankę wspinaczkową albo strefę małego odkrywcy do wodnych zabaw.

Piasek + woda = świetna zabawa! Dzieci które chodzą po błocie ćwiczą swoją równowagę  i angażują różne zmysły. Weź zatem dziecko i idźcie się wybrudzić!


 

Poziom 2: Aktywna niedzielaPomniki przyrody w dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim

Serdecznie zapraszamy w drogę szlakiem pomników przyrody w dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.

 • 64 - dąb szypułkowy (Quercus robur) znajdujący się w Parku Jerzmanowskich o obwodzie 590 cm i wysokości 25m
 • 65 - dąb szypułkowy (Quercus robur) znajdujący się w Parku Jerzmanowskich o obwodzie cm i wysokości 25m
 • 66 - dąb szypułkowy (Quercus robur) znajdujący się w Parku Jerzmanowskich o obwodzie 570 cm i wysokości 25m
 • 67 - jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) znajdujący się w Parku Jerzmanowskich o obwodzie 440 cm i wysokości 26 m
 • 68 - dąb szypułkowy (Quercus robur) zlokalizowany przy ul. Górników 27 o obwodzie 580 cm i wysokości
 • 69 - dąb szypułkowy (Quercus robur) zlokalizowany przy ul. Górników 27 o obwodzie 560 cm i wysokości 25m
 • 70 - platan klonolistny (Platanus acerifolia) zlokalizowany przy ul. Górników 27 o obwodzie 416 cm i wysokości 27m
 • 201 - dąb szypułkowy (Quercus robur) przy ul. Szastera o obwodzie 394 cm i wysokości 17m
 • 73 - buk pospolity odm. czerwonolistna (Fagus sylvatica Purpurea) rosnący przy ul. Popiełuszki 36 o obwodzie 375 i wysokości 26m
 • 230 - dąb szypułkowy (Quercus robur) zlokalizowany przy ul. Popiełuszki o obwodzie 373 cm i wysokości 29 m
 • 231 - dąb szypułkowy (Quercus robur) znajdujący się przy ul. Lipowskiego o obwodzie 438 cm i wysokości 30m.
 • 202 – klon jawor (Acer pseudoplatus)

Poziom 3: Wyczynowa niedziela –  Uroczysko Tyniec

Uroczysko w wiedzy potocznej funkcjonuje jako miejsce odludne, gdzieś na uboczu, najczęściej jest to fragment lasu lub łąki. Obszar taki nie posiada jednoznacznych granic, ma zazwyczaj małą powierzchnię, lecz pod względem topografii jest terenem urozmaiconym i atrakcyjnym. Uroczyska dawniej owiane tajemnicą dzisiaj kojarzą się z ludowymi opowieściami, legendami czy też zjawiskami charakterystycznymi dla tych obszarów, o który pamięć przetrwała w ludowych przekazach i nazwach owych miejsc.

Uroczyskiem Tyniec nazywamy będący w zarządzie Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie teren o powierzchni ponad 36 ha. Mimo stosunkowo niewielkiego obszaru występuje tu znaczne zróżnicowanie miejscowego krajobrazu.

W jednej części uroczyska zwanej Bagnem, wśród położonych w dolinie drzewostanów, możemy spokojnie pospacerować, bądź pojeździć rowerem. Spokojna okolica, przy odrobinie cierpliwości pozwala na obserwowanie w naturze dziko żyjącej zwierzyny. Stosunkowo liczne sarny oraz rzadsze dziki i zające mają tutaj swoje miejsca żerowania. Dolina Bagno otoczona jest zalesionymi wzgórzami – ten malowniczy widok można zaobserwować ze wzgórza Wielkanoc.

W pobliżu ulicy Stępice w innej części uroczyska, na wierzchowinie pokrytej zbiorowiskami nieleśnymi przy dobrej widoczności możemy nacieszyć oczy karpacką panorama. W kierunku południowym i południowo-zachodnim otwiera się widok odległych Beskidów z wyróżniającym się masywem Babiej Góry. Jej kulminacja zwana Diablakiem jest najwyższym beskidzkim szczytem w Polsce.

Źródło: Przewodnik turystyczny „Szlak Lasów Miejskich Krakowa” Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie