Plac Św. Ducha jest pierwszym projektem placu miejskiego realizowanym przez ZZM, do tego znajdującym się w samym sercu Krakowa, dlatego bardzo ważnym było dla nas aby uchwycić w procesie rewitalizacji tożsamość tego miejsca.

Wykonując kwerendę historyczną natrafiliśmy na informacje dotyczące historii tego miejsca, które postanowiliśmy wykorzystać w projekcie. Historycznie na placu znajdował się cmentarz, plac targowy, a finalnie dworzec autobusowy. Postanowiliśmy wykorzystać dokumentację, również fotograficzną dworca autobusowego, który funkcjonował tutaj od 1929 do 1952 roku. Nawierzchnia dworca była zrobiona z płyt betonowych z dodatkiem bazaltu o wymiarach 3,5x4m, do łączenia ich wykorzystano kostkę porfirową. W  procesie rewitalizacji 32 płyty zostaną zamienione  na zieleń dzięki czemu na placu pojawi się prawie 500 m2 zieleni co stanowi prawie jedną trzecią powierzchni całego placu. Rośliny które pojawią się na placu to prawie 1000 krzewów róż pachnących dzięki czemu uzyskamy efekt ogrodu sensorycznego pobudzającego zmysły. W formie żywopłotów posadzimy strzyżone ligustry lub bukszpany, całość uzupełni dąb szypułkowy.

Kolejnym odniesieniem do dawnej funkcji będą zegary pokazujące aktualne godziny w miastach partnerskich Krakowa.W procesie rewitalizacji postanowiliśmy również odtworzyć jedną z historycznych drewnianych studni które znajdowały się w centrum miasta w XIX wieku.


Przy projektowaniu wprowadziliśmy maksymalnie dużo zieleni, zachowując jednocześnie funkcjonalność miejsca. Plac ponownie będzie pełnił funkcje komunikacyjną dzięki zaakcentowaniu przejścia od kościoła Św. Krzyża do ulicy Szpitalnej. W projekcie udało się wygospodarować kilka miejsc parkingowych. Część Placu może być również wykorzystywana jako ogródek kawiarniany. Na placu pojawią się miejsca do siedzenia wyposażone w oparcia i podłokietniki.


Rewitalizację chcielibyśmy rozpocząć w tym roku, tak abyśmy wszyscy mogli się spotkać na odnowionym placu wiosną przyszłego roku.
Szczegółową prezentację zobaczyć można tutaj.