W najbliższy weekend znów będziemy cieszyć się niedzielą wolną od handlu. Przedstawiamy kolejne propozycje do spędzenia aktywnej i edukacyjnej niedzieli na łonie natury.

Poziom 1: Relaksacyjna niedziela   Domki dla trzmieli

Trzmiele są jednymi z najbardziej pożytecznych owadów. Jak pozostałe pszczołowate, żywią się pyłkiem kwiatowym i dzięki temu zapylają wiele roślin. Różnią się jednak od pszczół tym, że żyją w znacznie mniejszych grupach, zaczynają żerować wcześniej – gdy przez kilka dni utrzymuje się ok. 10 stopni – i mają swoje ulubione kwiaty: lucernę, łupin czy koniczynę

Ponieważ są duże, mają też dłuższe ssawki lub trąbki, którymi wybierają pyłek, dlatego żerują tam, gdzie zwykłe pszczoły mają problemy z dotarciem do wnętrza kwiatów. Trzmiele mają świetnie rozwinięty instynkt nawigacji, są społeczne i przejawiają emocje. Są to też owady bardzo miłe i pokojowo nastawione. Jedynie samice trzmieli (powiedzmy: trzmielowe) posiadają żądła, których używają jednak tylko w wyjątkowych przypadkach. Samo użądlenie zresztą jest znacznie mniej dotkliwe niż w przypadku pszczół czy os. Poza tym trzmiele są ładne, misiowe, maja coś w sobie. Słowem: posiadają same zalety.


W parkach możemy przyglądać się pracy owadów zapylających. W różnych lokalizacjach w naszym miejsca powstają pasieki, ale również aby zapobiec zanikaniu takich owadów stanęły domki dla trzmieli. Zachęcamy do podpatrzenia jak pracują te fascynujące owady. Zalecamy jednak ostrożność i zachowanie odpowiedniej odległości, aby nie denerwować i nie straszyć trzmieli.

Domki znajdziecie w Parku Jordana, Parku Lotników Polskich, Parku Skalskiego, Parku Tysiąclecia, Parku Maćka i Doroty

Poziom 2: Aktywna niedzielaPomniki przyrody w dzielnicy VI Bronowice

Na terenie dzielnicy VI Bronowice znajdują się dwa pomniki przyrody, nie mniej jednak warto wybrać się na wycieczkę i zobaczyć je na własne oczy.


Pierwszy z nich oznaczony numerem 95 to wiąz szypułkowy (Ulmus leavis) znajdujący się przy ul. Pod Strzechą. Obwód tego drzewa to 420 cm, a wysokość to 21 m.

Numer 274 to również wiąz szypułkowy (Ulmus leavis) przy ul. Podchorążych o obwodzie 295 cm i wysokości 24 m. W pniu tego drzewa znajduje się dziupla w miejscu po konarze. Na jednej z gałęzi znajdziecie huśtawkę.

Wiąz szypułkowy to drzewo o szerokiej, kopulastej lub puchowato rozszerzonej ku górze koronie. Liście tego drzewa mają kształt eliptyczny lub odwrotnie jajowaty. Charakterystyczne dla tego gatunku jest to, że liście u nasady są silnie asymetryczne. Drzewo to kwitnie od marca do kwietnia, a jego kwiaty zwisają na długich szypułkach. Pręciki są o fioletowych pręcikach, znamiona białe. Owocem jest spłaszczony orzeszek otoczony dokoła pergaminowym skrzydełkiem. Są one niewielkie, gęsto i drobno orzęsione, z orzeszkiem pośrodku, zwisające na długich i cienkich szypułkach. Dojrzewają w maju-czerwcu, szybko opadają z drzewa i wkrótce kiełkują.

Poziom 3: Wyczynowa niedziela –  Uroczysko Zaborze

Uroczysko leśne Zaborze to las o powierzchni 15,81 ha i jest jednym z licznych kompleksów leśnych zarządzanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Na obszarze tego lasu możemy zaobserwować płazy takie jak np.: żaba trawna, ropucha szara, traszka zwyczajna, czy ssaki takie jak: np. jeż europejski, wiewiórka pospolita, kuna domowa, lis rudy, sarna.


Główną atrakcją tego kompleksu leśnego są jednak przede wszystkim bytujące w nim ptaki, które dzięki zróżnicowanej wielopiętrowej roślinności licznie tu występują co świadczy o wysokich walorach przyrodniczych tego terenu. Sprzyja im charakter lasu, który poza nielicznymi dostępnymi dla pieszych ścieżek jest niedostępny, co stwarza dogodne warunki do występowania w ni ptaków mniej obytych z człowiekiem, takich jak np. sikorka uboga, czubatka, pełzacz ogrodowy, pełzacz leśny. W tym miejscu występują również ptaki często spotykane w lasach i zadrzewieniach takie jak np. sikorka bogatka, zięba, kos. Dzięki licznemu występowaniu na obszarze lasu i w jego sąsiedztwie drzew i krzewów ozdobnych, zróżnicowana baza pokarmowa daje dużo możliwości rozwoju i utrzymania wysokiej populacji ptaków. W kompleksie występują poza drzewostanem stosunkowo młodym, także drzewa okazałe o znacznej pierśnicy , starsze, wykorzystywane przez dzięcioły. Drzewa również przyciągają do uroczyska grzywacze, wrony siwe i krogulce.