Szkoła Miejskich Ogrodników - projektowanie ogrodu społecznego

Napisane .

21 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie praktyczne Szkoły Miejskich Ogrodników. Tematem przewodnim zajęć było projektowanie ogrodów społecznych.

Zajęcia rozpoczęły się od solidnej dawki informacji oraz inspiracji dla przyszłych ogrodników. Zaczęliśmy od najważniejszego terminu, dowiedzieliśmy się czym dokładnie jest ogród społeczny.

OGRÓD SPOŁECZNY – teren zagospodarowany ogrodniczo i rekreacyjnie przez lokalną społeczność, który wpływa na łączność w miastach ze środowiskiem naturalnym oraz działa w oparciu o zasadę zaufania społecznego.


Następnie poznaliśmy historię ogrodów społecznych. Pierwsze powstały w Stanach Zjednoczonych. W czasach po II wojnie światowej mieszkańcy USA nie potrafili już uprawiać ziemi, przez co stanęli przed widmem głodu. Był to okres, w którym rozpoczęła się emancypacja kobiet, dlatego coraz częściej rezygnowały z uprawy ziemi na rzecz zarabiania pieniędzy. Rozwiązaniem tego problemu było przekonanie ludzi, aby sami zaczęli uprawiać ziemię. Władze postanowiły więc stworzyć kampanie informacyjną „DIG ON FOR VICTORY”, dzięki której informowali i edukowali mieszkańców na temat pozytywnych aspektów jakie niesie za sobą uprawa ziemi.


Poznaliśmy kilka przykładów prężnie działających ogrodów społecznych ze świata:

Kolejna część wykładu była poświęcona projektowaniu. Dr Bożena Szewczyk-Taranek podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat tego, jak prawidłowo projektować ogród społeczny. Poniżej znajduje się kilka przydatnych rad.

Projekt ogrodu społecznego powinniśmy zacząć od wyznaczenia stref, np.:
- strefa relaksu (trawnik, miejsce na piknik, grill, ławki)
- strefa gier zabawowych (trawnik)
- ogród zabaw dziecięcych
- strefa użytkowa (grządki warzywne, rabaty podniesione, domek na narzędzia, kompostownik, drzewa sadownicze)
Elementy niezbędne ogrodzie społecznym:
- ergonomiczna komunikacja (ścieżka główna, boczne)
- miejsce wyrzucania odpadów
- kompostownik
- punkt pobierania wody
- oświetlenie
- ławki
- schowek na narzędzia
- tablica ogłoszeń
Mała architektura: pojemnik na psie odchody, zadaszenie, hotel dla owadów, stojak na rowery, naturalne elementy placu zabaw, ścieżka bosych stóp

Przechodząc do projektowania powinniśmy też wziąć pod uwagę strefy roślin, które dzielimy na: jednoroczne (niezależne miejsce w ogrodzie), byli (pomiędzy drzewami i krzewami jako runo), krzewy i drzewa.

 

Projektowanie krok po kroku:

  1. Ocena działki i analiza miejsca:
  1. Woda
  1. Instalacja elektryczna
  1. Toaleta
  2. Użytkowanie i użytkownicy

Serdecznie zapraszamy na kolejne zajęcia, które odbędą się 12 maja podczas których zajmiemy się zbiorem z donic - warzywa w pojemnikach.