Drukuj
Odsłony: 1888

W najbliższy weekend znów będziemy cieszyć się niedzielą wolną od handlu. Przygotowaliśmy dla Was kolejne propozycje spędzenia tego czasu na świeżym powietrzu.


Poziom 1: Relaksacyjna niedziela
 Polana widokowa na Sikorniku

Las Wolski stanowi nie tylko „zielone płuca Krakowa”, ale równocześnie jest całoroczną bazą rekreacyjną mieszkańców naszego miasta i licznie odwiedzających Kraków turystów. Położony na wzgórzach stanowiących południowo-wschodnie pasmo wzniesień Jury Krakowsko-Wieluńskiej rozciąga się w zachodniej części miasta w odległości około 8 km od centrum.

Sikornik to jedna z kilku polan znajdujących się na terenie lasu, zamontowano tam wyjątkowe meble, których historię warto poznać. Robinia akacjowa, która rosła na Plantach w okolicach Uniwersytetu Jagiellońskiego  była chora i zagrażała bezpieczeństwu spacerowiczów, dlatego konieczna była jej wycinka. Udało się jednak pozyskać zdrowe części drzewa, z których powstały owe meble. Do powstania mebli wykorzystano również inne drzewa, które ucierpiały w Krakowie podczas burzy i wichur.

Z polany można sięgnąć daleko wzrokiem i podziwiać panoramę Tatr i Babiej Góry.  Można tam dojść alejami Jerzego Waszyngtona (30 min spacerem), przez ul. Cedrową idąc od przystanku 134 na ul. Starowolskiej lub bardziej terenowo spacerem od przystanku na ul. Królowej Jadwigi przy Strzelnicy cały czas kierując się na południe.


Poziom 2: Aktywna niedzielaPomniki przyrody w dzielnicy V Krowodrza

Pomniki przyrody to naturalne i kulturalne dziedzictwo kraju o wartości historycznej i edukacyjnej. W Polsce wiele pomników przyrody ma również wartości sentymentalne.

Do podniesienia idealnych wartości tzw. pomników lub zabytków przyrody najwięcej zasłużył się Aleksander Humboldt. Ten wielki uczony i podróżnik, którego nazwisko należało do najpopularniejszych na świecie na przełomie XVIII i XIX wieku, był właściwym twórcą pojęcia „pomnika”, czyli „zabytku przyrody”, tak jak je dziś pojmujemy. W latach 1799-1804 odbył on podróż do Wenezueli. W sprawozdaniu ogłoszonym w r. 1819 opisał olbrzymie drzewo, zwane Zamang, najstarsze i najpotężniejsze w tym kraju, nazywając je „pomnikiem przyrody” i porównując ze słynnym olbrzymem świata roślinnego, tzw. drzewem smoczym (Dracena draco) z okolicy Orotawy. Trafne porównanie wartości tego rodzaju pomnika z pomnikami sztuki, których wartość powszechnie jest znaną i uznaną, poparte autorytetem Humboldta, przyczyniło się w znacznym stopniu do spopularyzowania ochrony przyrody w jej okazach, szczególnie osobliwych lub pamiątkowych.

Po raz kolejny zapraszamy więc w trasę w ślad za pomnikami przyrody. Tym razem naszą propozycją jest dzielnica V Krowodrza, na terenie której znajduje się 10 pomników przyrody.

 

 

Pomniki w dzielnicy V:

 

Poziom 3: Wyczynowa niedziela –  Uroczysko Wiszówka

Las stanowi jedną z najbardziej naturalnych form przyrodniczych na ziemi. Jest niezbędnym, niezastąpionym elementem równowagi ekologicznej w przyrodzie. Wiąże zanieczyszczenia powietrza, chroni glebę, zabezpiecza zasoby wodne a także tworzy piękny krajobraz, w którym żyje człowiek.


W najbliższą niedziele zapraszamy Was do uroczyska Wiszówka, który jest  malowniczym lasem znajdującym się przy ulicy Zakrzowieckiej i Gronostajowej. Na jego terenie znajduje się ścieżka pieszo-rowerowa. Dodatkowym atrakcją tego miejsca są 3 tablice edukacyjne, dzięki którym możecie zdobywać kolejne „sprawności”.  Odwiedzając w zeszłym tygodniu uroczysko Tonie mogliście dowiedzieć się czym jest dendrologia, poznać historię pszczelarstwa a także poznać jak wygląda rozkład śmieci w czasie. Sami sprawdźcie, co przygotowaliśmy dla Was w tym miejscu.


To właśnie w tym miejscu rozpoczęła się akcja „Zasadź się na zieleń” w ramach której ZZM podejmuje cykliczne działania mające na celu sadzenie drzew, krzewów oraz kwiatów wspólnie z mieszkańcami Krakowa. 18 marca 2017 r. pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej wraz z mieszkańcami zasadzili w tym miejscu aż 400 buków.  


Klikając w zdjęcie mapy otworzy się nowa karta z większa rozdzielczością.