#zielonaniedziela

Napisane .

W najbliższy weekend znów będziemy cieszyć się niedzielą wolną od handlu. Przygotowaliśmy dla Was kolejne propozycje spędzenia tego czasu na świeżym powietrzu.

Poziom 1: Relaksacyjna niedziela   Pasieka Kraków - Błonia Mogilskie

Pszczelarstwo miejskie na Zachodzie jest już bardzo popularne. Także w Krakowie powiększa się grono entuzjastów, dlatego powstają kolejne miejskie pasieki. Badania prowadzone w USA wykazały, że przeżywalność pszczół w mieście wynosi ponad 60 proc. (średnia poza miastem 40–50 proc.). Zakład Pszczelnictwa Państwowego Instytutu Ogrodnictwa w Puławach potwierdza, że miejski miód jest zdrowy, a przy tym czystszy od miodu z pasiek wiejskich, gdzie rolnicy nadmiernie używają sztucznych środków ochrony roślin.

Pasieka Kraków to pomysł zakrojony na szeroka skalę, wpisujący się w politykę proekologiczną Miasta. Jest to projekt ogólnomiejski, polegający na ustawieniu i urządzaniu pasiek na wielu dachach budynków. W różnych miejscach miasta Pasiekami opiekują się wykwalifikowani pszczelarze, którzy w ciągu sezonu zbierają miód, który następnie przekazują miastu jako produkt promujący Kraków.

 

W najbliższą niedziele polecamy odwiedzić nowopowstałą pasiekę, która zlokalizowana jest na Błoniach Mogilskich, przy ul. Syrachowskiej. W tym miejscu stanęło 5 uli, a w najbliższym czasie w okolicy zostanie zasiana 2 hektarowa łąka kwietna.



 

Poziom 2: Aktywna niedzielaPomniki przyrody w dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki

Pomniki przyrody to pojedyncze lub grupowe wytwory przyrody żywej (pojedyncze krzewy, drzewa i grupy drzew oznaczającym się podeszłym wiekiem, wielkością, niezwykłym kształtem) i nieożywionej (największe głazy narzutowe, jary, skałki, jaskinie itp.). Na terenie dzielnicy IX znajduje się aż 12 pomników przyrody.


Lista pomników:

Zostań zielonym paparazzi i sfotografuj je wszystkie! ????

 

Poziom 3: Wyczynowa niedzielaUroczysko Tonie

Uroczysko Tonie to malowniczy teren lasów komunalnych na północy Krakowa. Na jego terenie w 2018 roku powstała ścieżka pieszo-rowerowa rozpoczynająca się od ul. Chabrowej. Na trasie zamontowane zostały 3 tablice edukacyjne. W przedmiotowym uroczysku można obserwować żerowanie bobrów.

Bobry najlepiej jest obserwować wieczorem lub wcześnie rano. W lecie, gdy noc jest krótka i mało jest czasu na bezpieczne żerowanie, bobry opuszczają swe schronienia jeszcze podczas dnia. Wcześniej należy wybrać takie miejsce, z którego widoczne są miejsca świeżego żerowania, kopania kanałów lub naprawiania tamy. Na upatrzonym miejscu trzeba zasiąść odpowiednio wcześniej - jeszcze za dnia. Przy zachowaniu ciszy i przy odrobinie szczęścia po pewnym czasie można zauważyć głowę bobra. Jest bardzo ostrożny - jeden nieostrożny ruch pub dźwięk spowoduje, że bóbr nie pokaże się już tego wieczora. Gdy stanie się już zbyt ciemno do obserwacji bobrów, za zimno, lub bóbr po prostu zniknie na dłuższy czas spłoszony nieostrożnym zachowaniem - trzeba powoli się wycofać nie powodując zbędnego hałasu

Klikając w zdjęcie otworzy się mapa w lepszej jakości.