Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie od połowy kwietnia bieżącego roku rozpoczyna prace związane z realizacją projektu zagospodarowania zielenią pasa drogowego przy al. Andersa, na odcinku od ul. Okulickiego do Ronda Kocmyrzowskiego.

W ramach prowadzonych działań posadzonych zostanie w tym miejscu 166 nowych drzew, których gatunki zostały dobrane tak, aby z jednej strony dobrze znosiły warunki miejskie oraz klimatyczne, a z drugiej pełniły funkcje estetyczne. Wśród nasadzeń pojawi się m.in. klon polny Elsrijk, którego liście jesienią mają jaskrawoczerwony kolor, czy grusza drobnoowocowa Chanticleer, której białe kwiaty pokrywają całe drzewo, a długo utrzymujące się liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Pojawią się również leszczyny tureckie o regularnym i jednorodnym kształcie korony. Wiosenną dekoracją będzie również klon jawor Leopoldii oraz bardzo odporna odmiana Rotterdam, która dedykowana jest do nasadzeń miejskich zwłaszcza w pasach drogowych. Z zanieczyszczeniami miejskimi poradzi sobie również lipa srebrzysta Brabant o ciemnozielonych, a białych od spodu liściach.

Roślinność niższa uzupełniona będzie krzewami, których w tym miejscu przybędzie 13446 szt. Są to m.in. różne odmiany róż, dereń biały, jaśminowiec wonny, berberys Thunberga Green Carpet, irga pozioma z czerwonymi owocami, czy tawuła van Houtte’a o białych kwiatach. Nie zabraknie również takich gatunków jak dereń rozłogowy Kelseyi, tawuła szara Grefsheim czy śnieguliczka Chenaulta Hancock. Wybrane odmiany krzewów bardzo dobrze sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych, są również odporne na ciężkie warunki miejskie panujące zwłaszcza w pasach drogowych. Zagospodarowanie terenu przewiduje również posianie 1927 m2 łąki kwietnej, która zachwyci różnorodnością kolorów i dopełni całości. Projekt zagospodarowania zakłada usunięcie 66 szt. drzew oraz 145,3m2 krzewów, z uwagi przede wszystkim na zły stan fitosanitarny a także względy estetyczne i kompozycyjne.