Od połowy kwietnia zapraszamy Was na sobotnie, rodzinne warsztaty Zielone Horyzonty. Dlaczego zielone? Odpowiedz jest bardzo prosta, ponieważ oprócz tego, że zielony to nasz ulubiony kolor, to krakowska zieleń jest nam bardzo droga, a troska o nią to nasz priorytet. Chcemy więc, aby organizowane zajęcia były poszerzaniem przyrodniczych horyzontów. Krakowska zieleń odkryje przed Wami swój urok i niepowtarzalność. Miejskie ogrody, pszczoły w mieście, wyjątkowość Zakrzówka czy Parku Leśnego Witkowice z pewnością Was zaskoczą i mamy nadzieję sprawią, że miejska przyroda zyska nowych pasjonatów.
Zajęcia są bezpłatne. Obowiązują zapisy poprzez dostępny na naszej stronie formularz. 
Poprzez formularz zgłosisz chęć udziału dziecka. Rodzice i opiekunowie nie muszą rezerwować miejsca.

Teraz kilka słów o tym, co dla Was przygotowaliśmy.

„Co w ulu bzyczy”


28 kwietnia 2018 godz. 10:00

26 maja 2018 godz. 10:00
23 czerwca 2018 godz. 10:00
Pierwsze z zajęć zorganizowane będą w Ogrodzie Botanicznym. Rodzice i opiekunowie chcący wejść od Ogrodu muszą wykupić bilet wstępu w kwocie 9 zł. Dzieci biorące udział w warsztatach mają wstęp wolny. Drugie i trzecie zajęcia zorganizowane będą przy pasiece na Błoniach Mogilskich.

Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku szkolnym. Błonia Mogilskie to wspaniałe miejsce dla pszczół, które razem z rosnącymi tam kwiatami tworzą idealny związek. Ubierając specjalne pszczelarskie stroje, dzieci mają możliwość zobaczyć jak wygląda świat oczami pszczelarza. Po rozpaleniu podkurzacza razem otwierają dom jednej rodziny pszczelej i zaglądają do środka. Gościnne pszczoły pokażą dzieciom magazyn miodowy i pyłkowy, wytwórnię wosku, pszczele przedszkole i żłobek oraz królową matkę wraz z opiekunkami. W zależności od pory roku przywitamy się z trutniami leniuchami i zobaczymy transport pyłku kwiatowego, a zapach z ula uprzyjemni nasz pobyt w pasiece.

„Mali ogrodnicy w wielkim mieście”


14 kwietnia 2018 godz. 10:00

12 maja 2018 godz. 10:00
9 czerwca 2018 godz. 10:00
Pierwsze z zajęć odbędą się w Dworku Białoprądnickim - Zajazd Kościuszkowski, ul. Białoprądnicka 3. Zajęcia drugie i trzecie zorganizowane będą w siedzicie Zarządu Zieleni Miejskiej na stadionie Wisły Kraków, ul. Reymonta 20, wejście LE od ul. Reymana.

Zajęcia mają sprzyjać popularyzacji wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych. Zachęcać do kreowania własnego, przyjaznego świata tu i teraz, w którym zieleń znajduje swoje stałe, bardzo ważne miejsce. Warsztaty każdorazowo będą spotkaniem z książką i jej autorką Martą Kulą-Ulatowską, która wprowadzi uczestników w uroki tworzenia własnego „Ogrodu Szczęśliwego”. Czytanie fragmentu książki, wspólne malowanie i projektowanie ogrodu to elementy, których na warsztatach nie zabraknie. „Mali ogrodnicy w wielkim mieście” to wyjątkowa bajka o tematyce przyrodniczo-ekologicznej. Wprowadzając w wyjątkowy świat przyjaźni z ptakami, pszczołami, dżdżownicami i jeżami, edukuje i kształci postawy młodych czytelników. W bardzo naturalny sposób uczy dbałości i odpowiedzialności za otaczający nas świat roślin i zwierząt.

„Życie owadów na Łąkach Nowohuckich”


21 kwietnia 2018 godz. 10:00
Na spacer po Łąkach Nowohuckich proponujemy ubrać odpowiednie obuwie - najlepiej kalosze :-)

Czy wiesz jakie owady żyją na Łąkach Nowohuckich? Czym się żywią? Jak wpływają na wyjątkowy ekosystem tego miejsca? Tych i jeszcze wielu innych ciekawych informacji dowiesz się spacerując Łąkami Nowohuckimi wraz z naszym przyrodnikiem Przemysławem Szwałko. Łąki Nowohuckie to unikalny pod względem przyrodniczym teren o bardzo bogatej faunie i florze. Jesteśmy pewni, że przyrodnicze ciekawostki zaskoczą Was na tyle, aby spojrzeć na ten teren zupełnie inaczej – okiem uważnego badacza, tropiącego wyjątkowe zjawiska przyrody.

„Wyjątkowe życie Zakrzówka”


19 maja 2018 godz. 10:00
Na spacer po Zakrzówku proponujemy ubrać odpowiednie obuwie - najlepiej kalosze :-)

Choć wyglądem przypomina chorwackie wybrzeże, to znajduje się praktycznie w centrum naszego miasta. Mowa o urokliwym Zakrzówku, który zaskoczy Was nie tylko turkusowym kolorem wody, ale przede wszystkim bogactwem walorów przyrodniczych. Modraszek, dziewięćsił bezłodygowy to tylko wstęp do ciekawostek, które odkryjecie wraz z naszym przyrodnikiem spacerując wśród niepowtarzalnych wapiennych skał, będących symbolem Zakrzówka.

„Życie nocnych motyli w Parku Leśnym Witkowice”


16 czerwca 2018 godz. 19:00
Na spacer po Witkowicach proponujemy ubrać odpowiednie obuwie - najlepiej kalosze :-)

Czeka Was wyjątkowa wieczorna wycieczka do Parku Leśnego Witkowice. Wyjątkowa z dwóch powodów. Po pierwsze zawieziemy Was tam naszym zielonym Parkobusem. Po drugie zjawimy się w Witkowicach po zmierzchu, aby światłem wabić nocne motyle, które o tej porze dnia nie próżnują, prowadząc intensywne, owadzie życie. Nasz przyrodnik Przemysław Szwałko opowie Wam o ich zwyczajach i nocnych, leśnych wędrówkach. Tego nie możecie przegapić.
Parkobus startuje o godz. 19:00.
Do Parku Leśnego Witkowice można dotrzeć również samodzielnie. Spotykamy przy placu zabaw, wjazd od ul. Bibickiej. Zajęcia zaczną się około godz. 19:30 po dotarciu na miejsce osób podróżujących Parkobusem.