Wiosna zbliża się do nas coraz większymi krokami. Marzec to czas, aby przygotować się do nadchodzącego sezonu. Gdy temperatura ustabilizuje się i nie będzie spadać poniżej zera, bierzemy narzędzia w dłonie i do ogrodu 😊
W ogrodzie

Pod koniec miesiąca gdy temperatura wzrośnie można przystąpić do zdejmowania osłon z drzew i krzewów. Należy robić to ostrożnie, tak aby nie uszkodzić roślin. Najlepiej tego typu prace wykonać w pochmurną pogodę, tak aby rośliny nie doznały dużego szoku. Możemy wsadzać nowe drzewa i krzewy owocowe, które należy dobrze podlać, szczególnie gdy ziemia jest bardzo sucha. Jest to dobry czas na przycięcie drzew kwitnących na przełomie wiosny i lata oraz latem, ale nie należy przycinać drzew, które kwitną na wiosnę. Takie drzewa przycinamy dopiero po kwitnieniu. Nowe drzewa i krzewy oraz te, które znajdują się już w naszym ogrodzie od lat dobrze jest zasilić kompostem. Pod drzewa iglaste można wysypać korę, aby nie wyrosły rośliny, których tam nie chcemy.

Nie tylko drzewa budzą się do życia w marcu. Należy zadbać również o byliny i rośliny na rabatach. Ziemię wokół roślin, które już są w naszym ogrodzie, lekko przekopujemy, tak aby nie uszkodzić pędów, następnie podsypujemy nawozem. W miejscach gdzie chcemy posadzić nowe rośliny, usuwamy chwasty, przekopujemy ziemię i sypiemy nawóz. Z sadzeniem należy poczekać jednak kilka dni, aby ziemia się uleżała.

Trawnik też nie miał lekko przez zimę. Jak już śnieg stopnieje, pielęgnację trawnika powinniśmy zacząć od wygrabienia śmieci, gałęzi oraz liści, których nie zdążyliśmy zebrać pod koniec jesieni. Po tych zabiegach dobrze jest napowietrzyć trawnik a następnie wyrównać go walcem. Wszystkie dziury uzupełniamy ziemią. Nasiona, trawy przysypujemy około jednocentymetrową warstwą ziemi. Uchroni to nasiona przed nadmiernym wyschnięciem oraz ptakami.

W domu

Dla naszych roślin w domu również zaczyna się okres intensywnego wzrostu. Jeśli nie przesadziliście roślin pod koniec lutego do większych doniczek należy zrobić to teraz. Rośliny, które zgubiły dożo liści w trakcie zimy można podciąć, będzie to dla nich mobilizacja do wzrostu. Jest to też dobry okres na udekorowanie naszych balkonów. Do tego celu wyśmienicie nadają się bratki, które dobrze znoszą przymrozki. Odpowiednie podlewane mogą bardzo długo zdobić nasz balkon czy taras.