Zapraszamy na cykl warsztatów „Mali ogrodnicy w wielkim mieście”.

Są to zajęcia artystyczno-przyrodnicze dedykowane dzieciom. Różne krakowskie lokalizacje, bezpłatny wstęp i możliwość niezwykłej przygody z malowaniem i projektowaniem własnego Ogrodu Szczęśliwego przed nami.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o książkę o takim samym tytule. 

Terminy spotkań:
03.03 (sobota) godz. 10:00-12:00 - Księgarnia De Revolutionibus, ul. Bracka 14
10.03 (sobota) godz. 10:00-12:00 - Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana, ul. Krupnicza 38
17.03 (sobota) godz. 12:00-14:00 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Rajska 1
24.03 (sobota) godz. 10:00-12:00 - Księgarnia Bonobo, ul. Mały Rynek 4


„Mali ogrodnicy w wielkim mieście” to wyjątkowa bajka o tematyce przyrodniczo-ekologicznej. Autorką tego malowniczego opowiadania jest projektantka ogrodów i malarka Marta Kula-Ulatowska. Przepięknie ilustrowana, ukazująca zupełnie inne oblicze estetyki dziecięcej książki, bajka o zieleni w mieście i marzeniach jego najmłodszych mieszkańców. Wprowadzając w wyjątkowy świat przyjaźni z ptakami, pszczołami, dżdżownicami i jeżami, edukuje i kształci postawy młodych czytelników. W bardzo naturalny sposób uczy dbałości i odpowiedzialności za otaczający nas świat roślin i zwierząt. Zachęca do tworzenia swoich wymarzonych ogrodów, w których i mali i Ci więksi spędzają czas wśród pachnących, kolorowych kwiatów, drzew i krzewów.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który wspierał powstanie bajki chcąc jak najpełniej wykorzystać jej walor edukacyjny, zorganizował cykl warsztatów edukacyjnych. Zajęcia mają sprzyjać popularyzacji wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych. Zachęcać do kreowania własnego, przyjaznego świata tu i teraz, w którym zieleń znajduje swoje stałe, bardzo ważne miejsce. Warsztaty każdorazowo będą spotkaniem z książką i jej autorką Martą Kulą-Ulatowską, która wprowadzi uczestników w uroki tworzenia własnego „Ogrodu Szczęśliwego”. Czytanie fragmentu książki, wspólne malowanie i projektowanie ogrodu to elementy, których na warsztatach nie zabraknie. Każdy uczestnik zostanie również obdarowany książką „Mali ogrodnicy w wielkim mieście”, aby później w domowym zaciszu czerpać przykład i inspiracje z działań Poli, Leona i Olafa – głównych bohaterów bajki.

Opowieść mimo, że dedykowana najmłodszym jest również doskonałą alegorią, budzących się w społeczeństwach wielkich miast, potrzeb zakładania ogrodów społecznych. Chęci włączania się w tworzenie przyjaznych, zielonych przestrzeni w naszym najbliższym otoczeniu. Chcemy więc, aby wieczorna lektura dla najmłodszych stała się równocześnie inspiracją dla rodziców. Bowiem to ich działania są zawsze najcenniejszym wsparciem dla śmiałej i niczym nieograniczonej dziecięcej wyobraźni.

Marta Kula-Ulatowska – malarka, ogrodniczka, projektantka ogrodów, twórca warsztatów artystyczno-ogrodniczych dla dzieci ArtEko, mocno zaangażowana w edukację najmłodszego pokolenia. Mieszka i pracuje w Krakowie.