Ogrody Krakowian - 18 parków kieszonkowych w 2018 roku
Ogrody Krakowian to projekt realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.Ma on na celu stworzenie w przestrzeni miejskiej małych, przyjaznych terenów zielonych służących szeroko pojętej rekreacji. Są to tzw. parki kieszonkowe, które na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością. W dużych miastach o bardzo gęstej zabudowie ważną kwestią jest dbałość o tworzenie chociażby niewielkich przestrzeni zielonych, które mieszkańcom będą dawały możliwość odpoczynku i kontaktu z przyrodą. Dlaczego kieszonkowe? Ze względu na ich rozmiar, który przeważnie nie przekracza powierzchni 5000 m2. Zupełnie odwrotnie jest natomiast z ich funkcją, której przecenić się nie da. Idea parków kieszonkowych jest bowiem odpowiedzią na bardzo ważną kwestię dostępności terenów zielonych dla mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich. Sytuacją idealną jest ta, w której każdy ma wokół siebie park, skwer, bądź inny teren zielony w odległości 5-15 minut spaceru od miejsca zamieszkania. Bardzo ciężko jest zrealizować taką tezę w odniesieniu do dużych powierzchniowo parków z bogatą infrastrukturą rekreacyjną. Możliwe jest natomiast stworzenie mniejszych przestrzeni, które odpowiednio zagospodarowane będą cieszyły oko i staną się miejscami, w których można wypocząć, spędzić przyjemnie czas z rodziną czy przyjaciółmi i w kolorowej, pachnącej kwiatami przestrzeni odpoczywać mniej lub bardziej aktywnie. Taka idea przyświeca właśnie naszemu projektowi Ogrody Krakowian. Zainspirowani światowymi trendami chcemy pokazać, że czasem wystarczy niewielki teren połączony z dobrym pomysłem uwzględniającym potrzeby lokalnej społeczności, aby powstało miejsce, które zupełnie zmieni oblicze przestrzeni, która dla mieszkańców jest tą najbliższą, uczęszczaną każdego dnia. Przykłady tego rodzaju parków kieszonkowych to np. nowojorski Paley Park, Plaza De Santo Domingo Pocket w Santiago czy APW BangSar w Kuala Lumpur.
Takie miejsca mają swój niepowtarzalny klimat i charakter. Wyróżniają się w przestrzeni miejskiej tworząc swoiste enklawy, w których spędzony czas daje, to czego mieszkańcom dużych miast brakuje na co dzień. Chcemy, aby w przyszłym roku takie parki kieszonkowe powstały w każdej krakowskiej dzielnicy. W 2018 roku powstanie ich więc 18 w różnych krakowskich lokalizacjach. Potwierdzeniem, że takie działanie ma sens, a praca włożona w zagospodarowanie takiego miejsca zmienia jego oblicze i przyzwyczajenia lokalnej społeczności są dwa miejsca, w których parki kieszonkowe już powstały. Pierwszym z nich jest skwer przy ul. Fałata/Prusa. To zaniedbane i nieciekawe wcześniej miejsce obecnie stało się miejscem, w którym całe rodziny spędzają swój wolny czas. Organizowane są tam sąsiedzkie pikniki, koncerty, a infrastruktura taka jak pergola, leżaki i stoły piknikowe okazały się rzeczami bez których mieszkańcy na chwilę obecną nie wyobrażają sobie tego miejsca.
Niezwykle urokliwym parkiem kieszonkowym jest również Ogród Motyli, który powstały przy ul. Dekerta. Był to projekt innowacyjny, ponieważ zainicjowany przez studentów UJ a w jego realizację włączyło się również wielu mieszkańców. Zbiórka pieniędzy na ten cel była przeprowadzona na zasadzie crowdfundingu, co było działaniem zupełnie nowym, ale pokazującym, że razem możemy więcej i że czasem wystarczy tylko impuls, aby pomysł przekuć w powstanie miejsca wyjątkowego, zmieniającego zaniedbany nieużytek w barwny skwer, który już zdążył się wpisać w świadomość przede wszystkim okolicznych mieszkańców jako „ich” urokliwą, tętniącą kolorami przestrzeń.
fot. Bogusław Świerzowski (Urząd Miasta Krakowa)
Lokalizacje pod kolejnych osiemnaście parków kieszonkowych zostały już wytypowane. Udało się nam w każdej dzielnicy znaleźć miejsce pod takie przedsięwzięcie. Czasami jest to nieco większy obszar, niekiedy nieco mniejszy, ale to co z pewnością je połączy to ich wyjątkowość i różnorodność. Chcemy bowiem, aby każdy park był inny, ale by każdy w jak najpełniejszy sposób spełniał oczekiwania mieszkańców i był odpowiedzią na ich potrzeby. Każdy z powstających parków będzie miał swój temat przewodni i wyjątkowy charakter, w którego wyłonieniu z jednej strony pomogą mieszkańcy, z drugiej będzie zdeterminowany miejscem, w którym powstaje.