Pierwszy etap Superścieżki zostanie oddany do użytku już w najbliższy wtorek, 27 czerwca. Z tej okazji na skwerze im. Mariana Eilego, w godzinach 14.00 – 19.00 zaplanowano liczne atrakcje i niespodzianki dla dzieci i dorosłych.

Przy użyciu naszej aplikacji "Kraków w Zieleni" zapoznasz się ze ścieżką, uzyskasz informacje o samym projekcie, inspiracjach, towarzyszących całemu wydarzeniu warsztatach z mieszkańcami oraz patronie skweru - Marianie Eile. Znajdą się tam również ciekawostki na temat dzielnicy. Aplikacja dostępna jest na system operacyjny Android oraz IOS. Ścieżka funkcjonuje w oparciu o beacony, w których zapisane są powyższe informacje. Nasza aplikacja pozwoli Ci na odkrywanie Superścieżki wciąż na nowo, ponieważ zawarte w niej treści będą cyklicznie aktualizowane.

Superścieżka to pierwszy krakowski projekt placemakingowy, realizowany między rondami Mogilskim a Grzegórzeckim, po wschodniej stronie al. Powstania Warszawskiego. Inicjatywa zaangażowała mieszkańców Grzegórzek w stworzenie przyjaznej i ciekawej przestrzeni, spełniającej oczekiwania zarówno młodszych, jak i starszych użytkowników tego obszaru. Pierwszy etap Superścieżki, sfinansowany i zrealizowany przez firmę Skanska na terenie skweru im. Mariana Eilego, to m.in. całkowicie nowy, ekologiczny plac zabaw z konstrukcjami do wspinaczki, huśtawkami i równoważniami oraz piaskownicą dla maluchów.

 – Zgodnie z wybraną przez mieszkańców myślą przewodnią, która łączy zieleń, wodę i słowo, na skwerze zasadzonych zostało ponad 60 drzew, 2000 krzewów oraz łąki z bylin i traw. Jest także letnia fontanna i poidełko, przydatne również dla czworonogów – opowiada Veronika Themerson ze Skanska. Na jednym z placyków znajduje się rzeźba dedykowana magazynowi „Przekrój”, a w nawierzchniach umieszczone zostały litery, tworzące słowa i nazwy związane z czasopismem.

Oficjalne otwarcie skweru nastąpi w najbliższy wtorek, 27 czerwca. Na ten dzień przygotowany został szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Specjaliści od malowania twarzy wyczarują na buziach najmłodszych uczestników ich ulubione motywy, dzieci będą mogły wziąć udział w wielkoformatowych grach i zabawach, prowadzonych przez animatorów. Nie zabraknie miejsca do puszczania gigantycznych baniek mydlanych czy wspólnego czytania bajek. Starsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach ekologicznych, którym towarzyszyć będą pokazy zakładania zielników. W strefie piknikowej z miejscem do relaksu znajdzie się także miejsce do sąsiedzkich spotkań.

Rozpoczęcie pikniku punktualnie o godzinie 14.00 na skwerze im. Mariana Eilego (tuż koło budynku Axis, dojście od ul. Przy Rondzie lub od al. Powstania Warszawskiego).