Superścieżka się buduje – ruszyły prace budowlane pierwszego etapu na Skwerze Eilego. Pierwszy krakowski projekt placemakingowy – Superścieżka – wszedł właśnie w fazę realizacji. Od środy rusza rewitalizacja skweru im. Mariana Eilego. Teren został już ogrodzony, na czas realizacji zostanie zmieniona organizacja ruchu pieszych.

W ramach I etapu skwer wzbogaci się o nowe nasadzenia, całkiem nowy, naturalny plac zabaw oraz rzeźbę nawiązującą do dorobku „Przekroju”.

Rozpoczęcie prac budowlanych na skwerze im. Mariana Eilego to efekt działań rewitalizacyjnych w obrębie Superścieżki – projektu placemakingowego, obejmującego 5,5 ha terenu między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim. Dzięki rewitalizacji na skwerze pojawią się nowe nasadzenia traw ozdobnych, bylin, drzew i krzewów (w sumie kilkaset roślin). Istotnymi elementami skweru będzie również stworzony na nowo plac zabaw, wykorzystujący naturalne, ekologiczne materiały, oraz rzeźba, nawiązująca do dorobku „Przekroju”, którego pierwszym redaktorem naczelnym był patron tego miejsca– Marian Eile. Użytkownicy będą mogli w tym miejscu poznać historię Grzegórzek, opowiedzianą m.in. przez ich mieszkańców, korzystając z umieszczonych na skwerze rozwiązań multimedialnych w postaci beaconów, do których dostęp umożliwi aplikacja mobilna.

W związku z rozpoczęciem realizacji I etapu Superścieżki wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu na tym obszarze. Obejmie ona czasowe wyłączenie z użytkowania jednego przejścia dla pieszych przy ul. Przy Rondzie, a także ogrodzenie całego skweru – w związku z czym ruch pieszych odbywał się będzie alternatywnym traktem wokół istniejącego zieleńca (patrz: załączona mapka). Trakt pieszy oraz droga rowerowa wzdłuż alei Powstania Warszawskiego będą niezmiennie dostępne. Dodatkowo na całym obszarze budowy staną tablice informacyjne, ułatwiające poruszanie się w określonych kierunkach. Taka organizacja ruchu potrwa do zakończenia przebudowy skweru, planowanej na koniec czerwca bieżącego roku.
Zanim na zrewitalizowanym placu zabaw pojawią się dzieci, Rada Dzielnicy II zachęca do korzystania z pozostałych siedmiu placów na terenie Grzegórzek. Te najbliższe Superścieżce znajdują się przy ul. Kieleckiej, Fabrycznej i Bobrowskiego, w pobliżu zaś funkcjonują także place zabaw pozostające pod opieką instytucji: Szkoły Podstawowej nr 38 przy ul. Francesco Nullo oraz Żłobka nr 33 przy ul. Stanisława Żółkiewskiego.