SMOG
Od kilku dni nad Krakowem unosi się gęsta warstwa smogu. Stężenie pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 odnotowane na stacjach pomiarowych: Kraków – Aleja Krasińskiego, Kraków – Nowa Huta przekracza 200 µg/m3. Jest to znacznie więcej niż dopuszczają normy – 50 µg/m3 dla PM10 i 25 µg/m3 PM2,5. Oznacza to konieczność ogłoszenia II stopnia zagrożenia smogowego.
http://krakow.pl/aktualnosci/195274,26,komunikat,informacja_o_zanieczyszczeniu_powietrza.html
W związku z powyższym Prezydent Jacek Majchrowski wprowadził czasowe ograniczenie ruchu dla samochodów powyżej 3,5 tony w obrębie 2 obwodnicy Krakowa. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza tj. dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, a także osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, z chorobami alergicznymi skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń, a osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe leki i stosować się do zaleceń lekarzy.
http://krakow.pl/aktualnosci/195316,26,komunikat,smog__bedzie_zakaz_wjazdu_do_centrum.html
Apeluje On również do mieszkańców Krakowa o ograniczenie korzystania z transportu samochodowego i wykorzystywanie w większym stopniu z komunikacji miejskiej. Zwraca się również do użytkowników pieców węglowych oraz kominków, by w związku z nasilającym się zanieczyszczeniem, jeśli istnieje taka możliwość, ograniczyli korzystanie z nich dla dobra swojego i innych mieszkańców Krakowa.
W ramach działań interwencyjnych liczyć się trzeba również ze zwiększonymi kontrolami palenisk przez Strażników Miejskich oraz samochodów przez pracowników ZIKIT.
Miejmy nadzieję, że wszystkie te skomasowane działania przyczynią się do poprawy powietrza nad Krakowem.