Dalsze prace w Parku Kolejowym
Park Kolejowy w budżecie miasta na 2025 rok to kwota blisko 11 mln zł. W ramach zabezpieczonych środków w I kwartale ogłoszone zostaną przetargi na roboty budowlane oraz projekt stałej organizacji ruchu w rejonie ul. Blich.
Drugi kwartał 2025 r. to zamówienie publiczne na wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej od Zabłocia do ul. Powstańców Wielkopolskich.
Przygotowania do przetargu
Już w styczniu przystąpiliśmy do czynności wykonawczych związanych ze zleceniem robót budowlanych na podstawie posiadanego projektu. Prowadzone obecnie działania to wydzielenie zakresów inwestycji oraz aktualizacja przedmiarów oraz kosztorysów niezbędnych do ogłoszenia zamówienia. Zgodnie z planem zamówień publicznych na ten rok przetarg na roboty budowlane ogłoszony zostanie w I kwartale bieżącego roku.
Co nowego w parku w tym roku?
Po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu możliwe będzie podpisanie umów na wykonanie psiego wybiegu, ogrodu sensorycznego, małej architektury, drewnianych podestów uzupełniających ciągi komunikacyjne, a także drewnianej pergoli i mnóstwa zaplanowanych w tym miejscu nasadzeń zieleni. W pierwszym w Krakowie parku pod estakadami pojawi się ponad 70 drzew i ponad 12 tys. krzewów oraz kwiatów, które dobrane zostały tak, aby o każdej porze roku użytkownicy parku miejskiego mogli cieszyć się walorami przyrody. Projekt zieleni opiniowany jest aktualnie przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.
Jeszcze w lutym ogłoszone zostanie zamówienie publiczne na wykonanie projektu stałej organizacji ruchu dla I etapu Parku Kolejowego. Wspólnie z projektantami branży drogowej zaplanowane zostaną najlepszego dla tego miejsca rozwiązania komunikacyjne.
Dalsze prace nad Parkiem Kolejowym
Drugi kwartał 2025 roku to przetarg na wykonanie robót budowlanych dla ciągu pieszo-rowerowego od Zabłocia do ul. Powstańców Wielkopolskich. Mowa więc o III etapie Parku Kolejowego.
Dla etapu II od ul. Grzegórzeckiej do Miodowej trwa wykonanie szczegółowej koncepcji zagospodarowania, na podstawie której możliwe będzie uzyskanie decyzji Ustalenia Lokalizacji Inwestycji Celu Publicznego (ULICP) w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. Otworzy to drogę do opracowania dokumentacji projektowej oraz uzyskania pozwolenia na budowę.