Blisko 300 ha nowych lasów w Krakowie
Lasy w miastach mają szczególne znaczenie, dlatego od 2016 roku prowadzimy systematyczną poprawę ich jakości, a realizacja Powiatowego Programu Zwiększania Lesistości pozwoliła zwiększyć ich obszar o blisko 300 ha.
Zwiększanie lesistości Krakowa to bardzo ważny element działań realizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Powierzchnia wszystkich krakowskich lasów w 2018 roku wynosiła 1370,80 ha, natomiast rok 2025 rozpoczynamy z bilansem na poziomie 1665,61 ha. Poprawa jakości kompleksów leśnych na terenie miasta realizowana była i jest poprzez odnawianiu luk, halizn a także poprzez wykonywanie poprawek w uprawach leśnych rodzimymi gatunkami drzew dostosowanymi do lokalnie występujących w lasach siedlisk określonych w dokumentacji urządzeniowej (UPUL, PUL, ISL). W ramach tych działań pojawiają się takie gatunki, jak: olsza czarna, dąb szypułkowy, klon jawor, grab pospolity, lipa drobnolistna, buk zwyczajny czy wiąz szypułkowy wyhodowany z nasion pozyskanych z wiązów rosnących w krakowskim Lesie Mogilskim.
Działania w ramach Programu Zwiększania Lesistości
Od 2018 r. realizowany jest również wspomniany wyżej program zwiększenia lesistości miasta. Wyznacza on zasady i warunki zwiększenia powierzchni lasów na terenie Gminy Miejskiej Kraków, docelowo na poziomie nie mniejszym niż 8% powierzchni gminy. Realizacja Powiatowego Programu Zwiększania Lesistości to ujawnianie istniejących zadrzewień jako lasów, wykup gruntów pod zalesienia, a także zalesianie i dolesianie gruntów, zgodnie z opracowanymi, szczegółowymi planami zalesień. Łącznie ZZM posadził w latach 2016-2024 blisko 380 000 szt. sadzonek w ramach zalesień i podsadzeń w lasach.
Jednym z podstawowych celów realizacji Programu jest zwiększenie powierzchni i ochrona zbiorowisk leśnych (lasów, parków leśnych). Uzupełnianie rodzimymi gatunkami drzew oraz wprowadzenie nowych nasadzeń, realizowane jest z perspektywą pełnienia przez drzewostany funkcji społecznych oraz ochronnych, zapewniających miejsce bytowania zwierząt w tym gatunków związanych z martwym drewnem. Obumierające drzewa, zagrażające bezpieczeństwu odwiedzających lasy są systematycznie usuwane podczas wykonywanych cięć pielęgnacyjnych i w sposób ciągły uzupełniają rezerwuar martwego drewna. Projektowane do zwiększenia lesistości tereny stanowią bardzo istotne, lokalne uzupełnienie istniejących korytarzy migracyjnych zwierząt.
Wspólnie z Wami
Krakowskie lasy powstają również w ramach tak ważnego społecznie współdziałania. Minimum raz w roku spotykamy się, by wspólnie sadzić. Do takich akcji dołączają i więksi i mniejsi mieszkańcy Krakowa, którzy w ten sposób wyrażają swoje zaangażowanie w sprawy miasta. Od kilku lat realizujemy zadanie z Budżetu Obywatelskiego pn. „Posadźmy wspólnie las krakowian”, dzięki któremu nowe nasadzenia pojawiły się już w kilku krakowskich lokalizacjach. W tym roku przy ul. Batowickiej posadziliśmy 1500 szt. leśnych sadzonek.
Krakowskie lasy powstają również w ramach prowadzonych przez ZZM od 2016 pakietów sponsorskich, dzięki którym takie działanie wspierane jest również przez prywatne firmy. Fundacja Aeris Futuro, HSBC, LPP, Fundacja Tone – m.in. dzięki ich zaangażowaniu na terenie miasta posadzonych zostało setki tysięcy leśnych sadzonek.
Pielęgnacja i funkcje ochronne lasów
Codzienna praca wykonywana w lasach komunalnych to z jednej strony przede wszystkim utrzymanie czystości, z drugiej prowadzenie gospodarki leśnej z naciskiem na jej funkcje ochronne. Pozostawiane jest martwe drewno do naturalnego rozkładu. Z czasem pokrywa się ono warstwą mchów i porostów i razem z nimi potrafi zatrzymać kilka razy więcej wody, niż samo waży, dlatego tak ważne jest zostawianie w lesie martwych drzew. Obumierające drzewa oraz te eliminowane w trakcie pielęgnacji w sposób ciągły uzupełniają rezerwuar martwego drewna. Projektowane do zwiększenia lesistości tereny stanowią bardzo istotne, lokalne uzupełnienie istniejących korytarzy migracyjnych zwierząt.
Z krakowskich lasów usuwane są systematycznie nielegalne wysypiska, odpady wielkogabarytowe. Udostępnianie lasów dla potrzeb wypoczynku i turystyki wiąże się z potrzebą ciągłego rozwoju i konserwacji infrastruktury turystycznej. Systematyczne działania w tym zakresie to m.in. wymiana i dostawianie ławek, koszy na śmieci, tablic edukacyjnych oraz wykonywanie w terenie tras pieszo-rowerowych. Na naszej stronie w zakładce Lasy znajduje się mapa turystycznego zagospodarowania lasów, dzięki której można zaplanować spacery po leśnych, krakowskich ostępach do czego serdecznie zachęcamy.