Pierwszy etap remontu Dworu Badenich w Wadowie
W grudniu zakończy się pierwszy etap prac modernizacyjnych Dworu Badenich w Wadowie. Docelowo budynek będzie pełnił funkcje użyteczności publicznej.
W maju tego roku podpisana została umowa na pierwsze prace w ramach dostępnych środków. Pierwszym krokiem było przede wszystkim oczyszczenie obiektu ze śmieci. W ramach zaplanowanych prac pogłębione zostały piwnice oraz wzmocnione zostały fundamenty budynku po przez wykonanie tzw. „betonowej wanny”, zapewniającej stabilizacje i stateczność budynku jak również pełniącą funkcję izolacji przeciwwodnej. Bardzo istotnym elementem było również wykonanie izolacji termicznej ścian fundamentowych po uprzednim ich osuszeniu.
Prowadzone prace obejmowały również wyburzenie niektórych ścian działowych, skucie tynków wewnętrznych, a także demontaż posadzek, okładzin ściennych, demontaż starych instalacji, a także drewnianego stropu. W piwnicy oraz na parterze wykonane zostały nowoprojektowane ściany działowe, a także konieczne wzmocnienia istniejących.
Wszystkie prowadzone prace, jak i projekt modernizacji dworu opierają się na zaleceniach konserwatorskich, ponieważ Dwór Badenich jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Tak istotne jest więc odnowienie do z dbałością o szczegóły. Na podstawie materiałów archiwalnych odtwarzana będzie chociażby stolarka okienna.
Założeniem projektu jest zmodernizowanie zabytkowego obiektu w taki sposób, aby mógł on pełnić funkcje kulturalne. To było postulatem który wybrzmiał podczas organizowanych w poprzednich latach konsultacji społecznych. Docelowo planowane jest aby swoją siedzibę miał tam Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta. Będzie także się w nim mieścić filia Biblioteki Kraków oraz pomieszczenia przeznaczone dla Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa. Stanie się to zatem miejsce ogólnodostępne, z którego w sposób aktywny będą mogli korzystać mieszkańcy Krakowa, w szczególności najbliższej okolicy.
Modernizacja dworu wraz z rewitalizacją otaczającego go parku prowadzona będzie w miarę środków dostępnych w budżecie miasta, a jej zakończenie planowane jest na koniec 2026 roku. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie stara się również o pozyskanie środków zewnętrznych, które mogłyby wesprzeć prowadzone działania.
Dwór Badenich wraz z parkiem znajduje się przy ul. Glinik (Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie). Klasycystyczny dwór powstał w 1874 roku. Zaprojektował go Antoni Łuszczkiewicz dla Józefa Badeniego, właściciela Wadowa. To murowany, asymetryczny pałac o cechach neorenesansowych wokół którego założono park krajobrazowy.
W parku funkcjonuje plac zabaw, a przyległy teren służy jako przestrzeń spacerowo-rekreacyjna. W ramach prac rewitalizacyjnych wyremontowane zostaną ścieżki spacerowe, pojawi się nowa mała architektura taka jak ławki, kosze, stojaki na rowery, a także nowe oświetlenie. Całość dopełnią nasadzenia zieleni.