Zasady jesiennego grabienia liści
Polska, złota jesień ma swój niepowtarzalny urok. Jest również momentem, w którym prowadzone jest grabienie liści. Wzorem lat ubiegłych grabienie nie odbywa się w jednakowy sposób na wszystkich terenach.
W miejscach reprezentacyjnych oraz często użytkowanych np. na placach zabaw, trawniki grabione są na bieżąco, tak aby zachować bezpieczeństwo użytkowników. Tereny takie jak pasy drogowe, tereny osiedlowe tereny parkowe wzdłuż alejek, będą grabione w okresie jesieni jednokrotnie, z ograniczeniem grabienia w strefach pod drzewami czy krzewami. W takich miejscach liście pozostaną na trawnikach do wiosny. Część z nich ulegnie rozkładowi, wzbogacając glebę w substancje organiczne. Cześć liści będzie również spryzmowana w miejscach ustronnych i zacisznych, tak aby umożliwić małym zwierzętom przezimowanie. W strefach dzikich, biocenotycznych z grabienia rezygnujemy całkowicie. Wyjątek stanowią miejsca, w których rosnące drzewa czy krzewy zostały zaatakowane przez szkodniki i choroby. W takich obszarach liście będą bezwzględnie grabione.
Dlaczego warto ograniczyć grabienie?
- poprawia warunki glebowe – rozkładające się liście użyźniają glebę;
- sprzyja bioróżnorodności m.in. bezkręgowców, ssaków i płazów;
- sprzyja pojawianiu się roślinności spontanicznej;
- zatrzymuje wilgoć w glebie i zastępuje ściółkę;
- zmniejsza ślad węglowy związany z transportem zebranych liści;
Jesień to pora roku, gdy np. jeże szukają spokojnego schronienia na okres zimowy. Zwykle zimują w zacisznych, spokojnych miejscach w stertach gałęzi czy liści. Nie niszczmy takich miejsc i nie rozsypujmy zgromadzonych w taki sposób liści. Zwracamy się też do kierowców o uważną jazdę zwłaszcza po zmroku. Jeże szukając pożywienia lub schronienia przechodzą przez ulice. Na terenie miasta funkcjonują również strefy biocenotyczne. W ich obrębie prace pielęgnacyjna ograniczone są do niezbędnego minimum, a jesienne grabienie i zbieranie liści nie jest prowadzone w ogóle.
W Parku Lotników Polskich, Parku Kleparskim, Parku Kościuszki, Parku Maćka i Doroty, Fort Sudół przy ul. Powstańców rozmieszone zostały kompostowniki. Skrzynie stanowią miejsce do składania materii organicznej takiej jak skoszona trawa, liście, drobne gałęzie. Pozyskany w ten sposób kompost używany jest do nawożenia roślin i ogranicza konieczność nawożenia mineralnego.
Pamiętajmy, że liście to nie śmieci. Stanowią one część naturalnego procesu zachodzącego w przyrodzie.