Ahoj przygodo! Powitanie lata w Symbiozie

Już w najbliższą sobotę tj. 15 Czerwca okolica Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” zamieni się w niecodzienne „pole namiotowe”!


Przez cały dzień będziecie mogli uczestniczyć w "Slajdowisku Podróżniczym" oraz zobaczyć różne wariacje podróżnicze m.in.:

Nomada – legendarnego kampera Mateusza Zmyślonego, autora vloga „City break for advanced”, w którym odkrywa niecodzienny potencjał europejskich miast. Mateusz podzieli się też swoim doświadczeniem z ponad półrocznej podróży i życia w domu na 4 kółkach. O czym warto pamiętać? Na co zwracać uwagę? Jakie modyfikacje warto wziąć pod uwagę?

Samochód z namiotem dachowym, który przejechał już tysiące kilometrów od beskidzkich bezdroży przez rumuńskie szlaki – o swoich podróżach opowiedzą Małgosia i Paweł Leżańscy; Mini-kamperek – wersja ekonomiczna luksusowego kampera - auto osobowe zaadaptowane na podróżnicze potrzeby, jest w nim wszystko, czego w podróżach namiastką domu potrzeba: łóżko, kuchnia, a nawet firanki.


Różnego typu namioty od wielkich rodzinnych domostw po mini warianty, które doskonale sprawdzą się w podróży rowerem czy pieszo; Ekstremalny sposób na biwakowanie dla każdego? Tak! Rozwiązaniem jest namiot ogrzewany piecykiem na drewno. To wciąż dość rzadki sposób biwakowania, który obecnie zaczyna wracać do łask. Wielu globtroterów, buschcrafterów i biwakowiczów zaczyna coraz częściej spędzać wolny czas obozując właśnie w ten sposób. Zobaczycie, jak przytulnie może być w takim namiocie oraz jaki sprzęt trzeba zgromadzić, aby zacząć biwakować w ten sposób. Będzie to doskonała okazja, by poczuć prawdziwy klimat outdoorowych przygód, zwłaszcza w chłodniejsze dni! O tym wszystkim opowie Jakub Kałużny.


Podpowiedzi „bikepackingowe” dla pragnących rozpocząć swą przygodę z wyprawami rowerowymi wraz z praktycznym pokazem warsztatowym zaprezentuje – Paweł Jadczak
Pomysły na wycieczkę w okolicach Krakowa? Jest ich cały ogrom! Widokowe szlaki turystyczne, rowerowe eskapady. Pomysły na wycieczki bez samochodu zaprezentuje – Trasa dla Bobasa.

Nie trzeba mieć długich wakacji i worka pieniędzy, żeby zobaczyć ciekawe miejsca. Wiele z nich jest w zasięgu ręki – może samolotu. Nawet na krótkich wypadach mogą Cię spotkać niezwykłe przygody, które nie są zarezerwowane tylko dla ekstremalnych podróżników. Na krótką historię, krótkich wypadów zaprosi nas Paweł Ciaptacz.

Z „ABC piechura” zapozna nas Leszek Piekło - miłośnik i znawca Głównego Szlaku Beskidzkiego, po którym wędruje od lat. Autor kilku wydań przewodnika po Głównym Szlaku Beskidzkim. Sześciokrotnie pokonał GSB, w tym cztery razy ze wschodu na zachód (z Wołosatego do Ustronia) i jako jedyny piechur, w 2016 r.  przeszedł ten szlak dwa razy pokonując go w 38 dni. Wyprawę tę zadedykował pamięci Olka Ostrowskiego. W 2023 roku ponownie przeszedł GSB w dwu kierunkach tym razem z Markiem Szlicht, który pięć lat temu przeszedł przeszczep serca. Przejście miało na celu promocję transplantologii i co oczywiste promocję Głównego Szlaku Beskidzkiego. Już 20 czerwca 2024 roku wyrusza ponownie na Główny Szlak Beskidzki z zamiarem trzykrotnego przejścia tego szlaku. Planowany czas około dwa i pół miesiąca, w trakcie którego planuje pokonać ponad 1500 kilometrów. Inicjator i jeden z założycieli Stowarzyszenia Główny Szlak Beskidzki i prezes zarządu tego stowarzyszenia.Zobaczcie na "Rozkład Jazdy" Slajdowiska Podróżniczego - które odbędzie się w trakcie wydarzenia, po prezentacjach przewidujemy część na dyskusję i swobodne rozmowy z zaproszonymi gośćmi:

11.00 – 12.00 „City break for advanced” – Mateusz Zmyślony
12:00 – 13:00 „Szybkie zwiedzanie” – Paweł Ciaptacz
13.00 – 14.00 „Bezdroża Rumunii” – Małgorzata i Paweł Leżańscy
14.00 – 15.00 „Sto lat Głównego Szlaku Beskidzkiego w Polskich Karpatach" – Leszek Piekło
15:00 – 16:00 „Pomysły na wycieczki w okolice Krakowa” – Trasa dla Bobasa

Zapisy na Uczestnictwo w Slajdowisku znajdziecie tutaj.Warsztaty - Bike Packing
Godziny: 11:00 – 11:45 i  12:00 – 12:45

Zapraszamy na warsztaty z bikepackingu – wyjątkowej formy turystyki, która łączy biwakowanie z jazdą na rowerze. Nauczysz się, jak optymalnie spakować minimalną ilość ekwipunku, by móc komfortowo podróżować na lekko. Dowiesz się, jak planować trasy, wybierać odpowiedni sprzęt i radzić sobie w różnych warunkach. Idealne dla miłośników przygód, którzy chcą odkrywać świat z roweru, nie obciążając się zbędnym bagażem!Pokazy - Namiot ogrzewany piecykiem

Godziny: 13:00 – 14:00 i 15:00 – 16:00

Rozwiązaniem ekstremalnego biwakowania dla każdego jest namiot ogrzewany piecykiem na drewno. To wciąż dość rzadki sposób na biwak, który obecnie zaczyna wracać do łask. Wielu globtroterów, buschcrafterów i biwakowiczów zaczyna coraz częściej spędzać wolny czas obozując właśnie w ten sposób. Zobaczycie, jak przytulnie może być w takim namiocie oraz jaki sprzęt trzeba zgromadzić, aby zacząć biwakować w ten sposób. Będzie to doskonała okazja, by poczuć prawdziwy klimat outdoorowych przygód, zwłaszcza w chłodniejsze dni!Warsztaty - Slow-NatureCooking 
Godziny: 11:00-11:30, 12:00-12:30, 13:00-13:30, 14:00-14:30, 15:00-15:30

Przebywanie na zewnątrz zaostrza apetyt nie tylko na przygody, ale także zachęca do kulinarnych przygód. Zapraszamy na warsztat w rytmie slow-cooking, podczas którego dowiecie się jak można wyczarować z darów lasu coś pysznego. Podejmijcie wyzwanie i przygotujcie razem z nami leśne podpłomyki. Przy sprzyjającej pogodzie wykonanym je zupełnie na dziko przy ognisku. 

Bilety


Warsztaty - Try Stick 
Godziny: 12:00-13:00, 14:00-15:00

Tytułowy „TRY STICK” można by nazwać po polsku „ćwiczebnym patykiem”. To tak naprawdę kawałek drewna - patyk, na którym przy użyciu nożyka uczymy się różnych technik strugania. Podczas zajęć poćwiczymy tzw. zacięcia, czyli otwory i łączenia wykonane w świeżym drewnie, które mogą się przydać podczas obozowania w lesie i nie tylko. Każdy z uczestników będzie miał okazję wystrugać na przykład: haczyki do powieszenia kociołka nad ogniskiem, nacięcia służące do precyzyjnego odłamywania fragmentów patyka i łączenia (zawiasy) pozwalające połączyć dwa drewniane elementy w taki sposób, że oba pozostają ruchome, oraz wiele innych.Co jeszcze?
  • Gry i Zabawy dla najmłodszych.
  • Wypoczynek na hamakach i leżakach.
  • Terenowa gra na Polanie Lea.
  • Ognisko (weźcie swoje ulubione smakołyki).
  • Ścieżka bosych stópek.
  • Kuferki leśnych szarad.
  • Menu obserwatora lasu i wiele, wiele innych...  • Ostatnio zmienione .