Targ Pietruszkowy na Placu Szczepańskim - Jadalny Kraków

W niedzielę 4 czerwca dzięki Fundacji Targ Pietruszkowy handel warzywami i innymi produktami spożywczymi powróci na Plac Szczepański. Jeszcze po drugiej wojnie światowej miejsce to pełniło rolę jednego z najważniejszych miejskich targowisk. Od 1840 roku, przez ponad sto lat, krakowskie gospodynie kupowały tu produkty od rolników i wytwórców z okolicznych wiosek. Tradycja ta zostanie przypomniana i ożywiona (na razie na jeden dzień) przez wystawców Targu Pietruszkowego. 

Już w najbliższą niedzielę w godzinach 10:00-18:00 na Placu Szczepańskim pojawią się następujący znani z "Pietruszki" wystawcy:

- Gawor Produkcja Wędlin - tradycyjne szynki, kiełbasy, pasztety i inne wędliny;
- Zakład Mięsny Jasiołka - tradycyjne wędliny, m.in. długodojrzewające;
- Katarzyna Chorązka-Małysa - warzywa;
- Łukasz Gorzkowski - warzywa;
- Marek Hornik - warzywa;
- Kozie Frykasy - sery kozie i inne produkty z mleka koziego'
- Kalwaryjskie Przetwory - kimchi, przetwory, kiszonki;
- Sosta - musztardy, oleje;
- Wędzarnia Ochaby - ryby;
- Winnica Słońce i Wiatr - wino z Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jak dawniej, produkty pochodzą z okolic Krakowa (nie dalej niż 150 km), a ich producenci, a zarazem targowi wystawcy, gwarantują najwyższą jakość. Producenci związani z Targiem Pietruszkowym to wyłącznie małe, rodzinne gospodarstwa i zakłady, szczycące się w dużej mierze certyfikatem produkcji ekologicznej, które swoje wytwory sprzedają bez pośredników, prosto do końcowych odbiorców, czyli mieszkańców Krakowa.

"Targ Pietruszkowy na Placu Szczepańskim" to część trwających obchodów 10-lecia "Pietruszki" w jej rodzinnej lokalizacji, czyli w Podgórzu. Na Placu Niepodległości przy hali KS Korona wystawców można spotkać z każdą środę i sobotę od 8:00 do 13:00. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 1 lipca, ale na cały sezon, bo aż do jesieni, zaplanowano wiele urodzinowych wydarzeń. Będzie m.in. gotowanie na żywo z krakowskimi szefami kuchni, wycieczki do gospodarstw "pietruszkowych" wystawców oraz cykl specjalnych warsztatów dla gości targu.

Spotkanie na Placu Szczepańskim odbywa się w ramach przypadającego właśnie 4 czerwca święta miasta. Jest także wydarzeniem w ramach projektu Jadalny Kraków, organizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie .


                                                       Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe