Kraków znów wypełni się mnóstwem hojnych serc i pozytywnej energii. W niedzielę 29 stycznia Krakowianie wspólnie zagrają w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.


Tego dnia każdy znajdzie coś dla siebie. Koncerty rozbrzmią w wielu miejscach miasta, fani motoryzacji wezmą udział w MotoOrkiestrze, biegacze pobiegną w „Biegu Wielkich Serc”, a fani tańca będą tańczyć na maratonie zumby. Nie zabraknie kolorowych i niezwykłych wolontariuszy z Adamem Mickiewiczem i Smokiem Wawelskim na czele.  Orkiestrowe granie już „słychać” w Internecie – trwają fantastyczne aukcje internetowe, gdzie już teraz można wylicytować bardzo ciekawe przedmioty. Działają już także eSkarbonki, które od połowy grudnia można zasilać poprzez dokonanie wirtualnej wpłaty.

Wszystkie, stale uzupełniane informacje o krakowskim Finale WOŚP, znajdują się na stronie www.wosp.krakow.pl.

Zagra dla małych i dużych. Celem walka z sepsą

  1. Edycja najgłośniejszej orkiestry świata odbywa się pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”.

Dlaczego Fundacja WOŚP chce walczyć z sepsą? Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z danych wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń - umożliwi to pokonanie sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

W orkiestrowe granie włączyły się po raz kolejny krakowskie instytucje. Gmach główny Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych, w finałową niedzielę, będzie siedzibą Sztabu WOŚP, który już drugi raz jest goszczony przez Magistrat. We współpracę bardzo mocno angażuje się Muzeum Krakowa i inne jednostki miejskie. Podczas tegorocznego Finału, swój mały jubileusz obchodzi ekipa Sztabu przy UMK. Członkowie ekipy, którzy na przestrzeni lat współpracowali z różnymi organizacjami partnerskimi, już po raz 20. przygotują i rozliczą zbiórkę!


 
Krakowianie tłumnie wspierają WOŚP

 

Na mapie orkiestrowego grania oczywiście nie zabraknie Grodu Kraka. Przeszło 2 tysiące wolontariuszy z siedmiu działających w Krakowie sztabów wyjdzie w dniu Finału na ulice miasta by wziąć udział w tradycyjnej kweście.

Po raz kolejny z puszką tradycyjną lub wirtualną do grona wolontariuszy dołączyli znani Krakowianie, między innymi: Robert Makłowicz, Anna Dymna, Maciej Stuhr i Tomasz Schimscheiner. Tradycyjnie w gronie tym znajdzie się także Adam Mickiewicz i Smok Wawelski – przed pomnikami staną specjalnie przygotowane skarbony.

 

Orkiestrowe puszki znajdują się już, od pewnego czasu, w wielu lokalach gastronomicznych, sklepach i punktach usługowych czy nawet urzędach, gdzie już teraz można wrzucić datek i otrzymać czerwone serduszko.

Krakowianie co roku pokazują, że mają ogromne serca! W poprzednim roku dzięki krakowskim sztabom WOŚP na konta orkiestry wpłynęło 3 635 914,36 zł, z czego Sztab przy UMK przekazał 1 802 459,39 zł. Łącznie podczas 30. Finału WOŚP zebrano 224 376 706,35 zł.

Gorące aukcje

 

Orkiestra w Internecie gra już od kilku tygodni. Nierozerwalnym elementem finałowych emocji są aukcje internetowe, które odbywają się od przeszło 20 już lat! W tym roku też ich nie zabraknie, a lista ciekawych przedmiotów i ofert jest długa.

Wśród najciekawszych „fantów” znajdziemy rękawice mera Kijowa, byłego mistrza boksu, Witalija Kliczki podarowane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego; tabliczkę ze skweru „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, który został otwarty w ubiegłym roku, przekazaną przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa – Rafała Komarewicza; dzieło honorowego obywatela Krakowa - Andrzeja Mleczki; pobyty w krakowskich hotelach, ale i… oddziale Muzeum Krakowa w Rydlówce, czy też w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Fani biegów już licytują numery startowe upoważniające do udziału  z nr „1” w Cracovia Maraton i innych biegach organizowanych przez miasto.

W aukcjach krakowskich sztabów znajdziemy całe mnóstwo darów od znanych osób oraz rzeczy bardzo nietypowe, takie jak zajęcia w akademii pszczelarskiej lub możliwość zostania asystentem w krakowskim Ogrodzie Zoologicznym. Lista aukcji sztabu WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa znajduje się pod linkiem https://allegro.pl/uzytkownik/wospwkrakowie
 – i wciąż, codziennie startują nowe licytacje!

 


Oj się będzie działo!

 

Sportowo, samochodowo, tanecznie, aktywnie, ale przede wszystkim muzycznie. W najgorętszą niedzielę roku każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł uczestniczyć w różnych, niezwykłych wydarzeniach, spod znaku czerwonego serduszka. Ich stale powiększająca się lista znajduje się na stronie Sztabu WOŚP przy UMK www.wosp.krakow.pl w zakładce Finał w Krakowie.

Ostra jazda czeka wszystkich, którzy w dniu 31. Finału WOŚP trafią na MotoOrkiestrę. Fani szybkich samochodów z pewnością nie będą zawiedzeni. Poza popisami mistrzów kierownicy będzie można w tym roku spotkać wielu znanych kierowców, w tym Eryka Goczała, który wygrał tegoroczny Rajd Dakar! Miłośnicy starych aut powinni też zajrzeć na Rynek Podgórski, gdzie przybędą zabytkowe samochody biorące udział w rajdzie Złombol.

Orkiestrowych wydarzeń nie zabraknie w Galerii Serenada i Galerii Bronowice, gdzie na uczestników czeka sporo atrakcji i dobra zabawa, zwłaszcza dla tych najmłodszych.

 

Tradycyjnie w samo południe w Orkiestrze zagrają uśmiechnięci biegacze,  biorący udział w nadwiślańskim, jubileuszowym 10. „Biegu Wielkich Serc”. Gorące serca pokażą także morsy, którzy w południe wezmą udział kąpieli na Bagrach, a następnie  rozgrzeją się przy orkiestrowej muzyce. Sportowo będzie także podczas wiosłowania w Galerii Kazimierz.

Niezwykle ciekawie i intensywnie zapowiada się największy maraton Zumby w Klubie Muzycznym Studio, gdzie wystąpią nie tylko taneczne gwiazdy – zobaczyć i posłuchać będzie można także Orkiestrę Reprezentacyjną AGH.

Nietypowe atrakcje to niemal synonim finałowych wydarzeń . Miasto zostanie opanowane przez szczekających wolontariuszy  – od słodkich goldenów, poprzez posłuszne charty, piękne labradory, po śliczne bassety.

Finał WOŚP to oczywiście muzyka. W całym mieście odbędzie się sporo klubowych koncertów.  Ich lista znajduje się na stronach sztabu.

Fundacja WOŚP od lat bardzo aktywnie propaguje naukę pierwszej pomocy. Możliwość nauki ratowania ludzkiego życia będzie możliwa w Galerii Serenada, na Motoorkiestrze pod M1 oraz oczywiście  przy Sztabie WOŚP w Magistracie.

 

Jak rozpoznać wolontariusza 31. Finału WOŚP

 

Osoby kwestujące na rzecz 31. Finału zostaną wyposażone w atrybuty, które nierozerwalnie kojarzą się z „Letnią Zadymką Pośrodku Zimy”. Cechą rozpoznawczą wolontariusza jest aktualny identyfikator ze zdjęciem, hologramem i pieczątką oraz tekturowa zaplombowana puszka kwestarska opatrzona tym samym numerem, który widnieje na identyfikatorze. Oprócz tego wolontariusze otrzymają setki czerwonych serduszek, które będą rozdawać za datki do puszek. Nie zabraknie im też z pewnością uśmiechu i pozytywnej energii płynącej z pomagania innym.

 

Żyj zdrowo w zdrowym świecie!

 

Takie hasło przyświeca tegorocznemu, 31. Finałowi WOŚP. Mamy nadzieję, że rozgrzeje ono serca Krakowian i napędzi ich do działania na rzecz walki z sepsą. Oj się będzie działo!