Na przestrzeni lat udowodniono, że wiele dysfunkcji rozwojowych, takich jak skłonność do depresji czy nadwagi, alergie, ADHD może wynikać z bardzo ograniczonego lub zupełnego braku kontaktu dzieci z naturą.

Ten deficyt kontaktu z naturą okupiony jest najwyższa ceną - naszym zdrowiem psychicznym i fizycznym. W dobie wszechobecnej zdalności sprowadzającej się do wielu godzin spędzonych przed ekranami komputerów, chwile spędzone na łonie przyrody mają szczególne znaczenie. Mamy świadomość, że wielu rodziców bezradnie rozkłada ręce próbując znaleźć sposób na oderwanie swoich pociech od monitorów.

Mamy przyjemność przedstawić Wam swojego rodzaju panaceum na „syndrom deficytu natury”.  Ta niepozornie wyglądająca publikacja w formie podręcznego segregatora, pozwala na zabudowanie emocjonalnej więzi z naturą. Publikacja kształtuje również odpowiednią postawę u młodych odkrywców przyrody - co jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnej edukacji ekologicznej. To bowiem obecne młode pokolenie w następnych dekadach będzie decydowało o losach zasobów naturalnych naszej Planety. Na spacerownik składa się kilka tras spacerowych z dedykowanymi aktywnościami dla dzieci, które kształtują postawę odkrywcy przyrody poprzez naukę uważności, cierpliwości, czujności, wrażliwości i precyzyjności. To cechy, dzięki którym, możliwe jest lepsze poznanie otaczającej nas przyrody, zrozumienie procesów, które w niej zachodzą i nieocenionych funkcji jakie ona pełni. Aktywności kształtują współodczuwanie i zrozumienie otaczającego świata przyrody. Wiele inspiracji i przykładów uniwersalnych zabaw pozwoli na oswojenie z przyrodą i poznanie tajemnic jakie przed nami skrywa. Jednak spacerownik Odkrywcy Przyrody to nie tylko propozycje tras pełnych wyzwań i przygód - to uniwersalne kompendium wiedzy i inspiracji, które mamy nadzieję, zachwyci zarówno małych, jak i dużych. To propozycje wielu uniwersalnych zabaw, które z powodzeniem można wykorzystać  w dowolnym parku, lesie a nawet ogrodzie. Mamy nadzieję, że opracowana przez nas forma spacerownika, pozwoli na samodzielne zaplanowanie tras spacerowych i rodzinne odkrywanie przyrody Krakowa na nowo. Spacerownik udowadnia, że nie trzeba wyjeżdżać poza granice Krakowa żeby mieć kontakt z naturą. Odkrywanie niezwykłych miejsc, pełnych tajemnic i uroków jest możliwe wszędzie. Wystarczy poznać wskazówki zawarte w naszym spacerowniku, by stać się prawdziwym Odkrywcą Przyrody!


Zapraszamy do udziału w III - jesiennej edycji konkursu "ZOSTAŃ ODKRYWCĄ KRAKOWSKIEJ PRZYRODY". W Twoje ręce może trafić ta niezwykła publikacja.


  • Tematem konkursu jest zdjęcie przedstawiające oznaki jesieni w krakowskiej przyrodzie
  •  Każda osoba może zgłosić od 1 do 5 zdjęć
  •  Zgłoszenia przyjmujemy poprzez wypełnienie formularza online. W nazwę pliku ze zdjęciami wpisz swoje imię i nazwisko. Zdjęcia powinny być zapisane w formacie *PNG lub *JPG. Waga jednego zdjęcia nie może przekroczyć 10 MB.
  •  Konkurs trwa od 22 września do 31 grudnia 2021r. lub do wyczerpania puli spacerowników (300 szt.)
  •  Po otrzymaniu e-maila z potwierdzeniem wpłynięcia zgłoszenia odbierz osobiście spacerownik w punktach informacji turystycznej infoKraków: Pawilon Wyspiańskiego lub Zgody 7.
  •  Regulamin konkursu


Pozwól nam zobaczyć jesień Twoimi oczami.

Jesteś ciekaw co skrywa wnętrze spacerownika? Zobacz film