Czynna ochrona płazów i gadów w Parku Zakrzówek  

Zakrzówek to jedna z najbardziej cennych ostoi gadów i płazów w Krakowie. Wszystkie występujące w Parku Zakrzówku są chronione.  Odnotowano tutaj 5 gatunków płazów oraz 3 gatunki gadów.


Najliczniej reprezentowanymi gatunkami płazów są: ropucha szara Bufo bufo, żaby zielone Pelophylax esculentus complex oraz traszka grzebieniasta Triturus cristatus, a z gadów zaskroniec zwyczajny Natrix natrix, którego najczęściej możemy spotkać w pobliżu zbiorników wodnych. Na murawach kserotermicznych i skałkach możemy dojrzeć wygrzewające się jaszczurki zwinki Lacerta agilis.

Osobliwością i królem wśród zwierząt na Zakrzówku jest gniewosz plamisty Coronella austriaca, jeden z najrzadszych gadów w Polsce dodatkowo chroniony prawem europejskim w ramach sieci Natura 2000 - Dyrektywa Siedliskowa - Załącznik IV. Chronione powinny być również miejsca jego występowania wymagające ochrony czynnej. Preferuje on siedliska nasłonecznione i porośnięte niską roślinnością. Jest trudny do obserwacji i wrażliwy na utratę siedlisk. Dla utrzymania ich w dobrym stanie wykaszamy polanki, przerzedzamy zakrzaczenia oraz budujemy dla nich kryjówki.


Spośród płazów osobliwością jest również kumak nizinny Bombina bombina, niestety coraz rzadziej spotykany, chroniony również w ramach sieci Natura 2000 – Dyrektywa Siedliskowa - Załącznik II i IV. Wymaga ochrony czynnej. W porze godowej można usłyszeć wabiące głosy samców ropuch, żab zielonych i kumaków.

Ze względu na szybkie tempo wymierania tej grupy kręgowców zwiększa się liczba gatunków wymagających ochrony czynnej, czyli m.in.:

 – zapewnienia bezpiecznych szlaków migracji,

– utrzymania odpowiednich  dla danego gatunku siedlisk

– zapewnienie całorocznych zbiorników wodnych,

– przeciwdziałanie zarastaniu miejsc występowania.

Populacje tych zwierząt są coraz mniej liczne, ze względu na coraz większą izolację. Zapobieganie ich całkowitemu zanikowi, to konieczność utrzymanie łączności populacji. Dlatego w procesie budowy Parku Zakrzówek w ramach działań minimalizujących oddziaływanie wzdłuż ulicy Wyłom zaplanowano bariery ochronne naprowadzające płazy do specjalnie wybudowanych przepustów. Dla gadów ułożono  kopce rozrodcze.

Miejsca, w których występuje po kilka gatunków i rodzajów płazów i gadów, to  STREFY BEZPIECZEŃSTWA. Są to obszary ze zróżnicowanymi płatami siedlisk zapewniające miejsca schronienia, rozrodu, żerowania oraz hibernacji. Oznaczone zostały specjalnymi tablicami. Apelujemy, aby ich nie przekraczać, nie wchodzić do takich miejsc, nie płoszyć zwierząt i uszanować potrzebę odbycia godów, zapewniając możliwość rozmnożenia się.

 

Zaskrońce
Fot. Katarzyna Kurek



OSTOJE, STREFY BEZPIECZEŃSTWA DLA PŁAZÓW I GADÓW W  PARKU ZAKRZÓWEK

STAW U położony na cyplu – wyłączony z udostępniania ze względu na koncentrację występujących tam gatunków w różnych porach roku i z tego względu narażonych na płoszenie i niepokojenie. W ten rejon wejście możliwe jest tylko z upoważnionymi osobami – naukowcami prowadzącymi badania, edukatorami w celach edukacyjnych wyłącznie za zgodą zarządcy terenu – Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

DWIE GLINIAKI oraz tzw. STAWEK PRZY ULICY WYŁOM – obszary ostoi zwłaszcza traszek i kumaka nizinnego.