Nie wypalaj traw!

Początek kwietnia, będący początkiem wiosny, kojarzy się nam dosyć pozytywnie, lecz właśnie wtedy trwa również wypalanie łąk.

Czas w końcu obalić mit, który głosi, że wypalenie trawy sprawi, że gleba będzie bardziej użyźniona! Spalanie traw nie spowoduje, że odrośnie ona szybciej! Jest to całkowicie absurdalne myślenie. 

Wypalanie traw powoduje nieodwracalne, niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Przynosi same straty, ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych. Do atmosfery przedostaje się mnóstwo związków chemicznych, które są trujące zarówno dla ludzi jak i zwierząt. 

Osoba, która decyduje się na wypalanie traw, myśli, że ma wszystko pod kontrolą, nic bardziej mylnego!!! W rozprzestrzenianiu ognia kluczową rolę odgrywa także wiatr. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Jest to również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.  Dochodzi także do dewastacji fauny i flory, giną zwierzęta, owady, płazy, ssaki. 

Interwencje straży pożarnej są nieuniknione, ponieważ pożary zazwyczaj osiągają ogromne rozmiary. Generuje to znaczną liczbę sił oraz środków wspomnianej jednostki. Pamiętajmy, że w tym czasie ich pomoc może być potrzebna gdzie indziej. Przez ludzką lekkomyślność, mogą nie zdążyć na czas tam, gdzie są potrzebni. 

W Polsce wypalanie traw jest stanowczo zabronione i grozi grzywną w wysokości od 5 tys. do 20 tys. zł lub karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Ziemia jest tylko jedna... Pamiętaj #stoppozaromtraw