„Szanowanie jedzenia w placówkach edukacyjnych – jak polepszać jakość i marnować mniej żywności?”.

Dziś w krakowskim magistracie odbyły się warsztaty „Szanowanie jedzenia w placówkach edukacyjnych – jak polepszać jakość i marnować mniej żywności?”.
Wspólnie z firmami Venturis Horeca oraz Winiary rozmawialiśmy z personelem przedszkoli i szkół podstawowych o problemach żywieniowych w szkołach. Podczas spotkania poruszono tematykę marnowania jedzenia, norm żywieniowych, świadomości społecznej oraz przedstawiono propozycje realnych rozwiązań wspomnianych problemów. 

Przeprowadzone warsztaty idealnie wpisują się w działania w ramach projektu „Jadalny Kraków” oraz „CoFarm4Cities” Interreg Central Europe. Koncept Jadalnego Krakowa to pierwszy tego typu projekt realizowany we współpracy z miejskimi jednostkami, instytucjami kultury, lokalnymi organizacjami oraz mieszkańcami. Opiera się na budowaniu suwerenności żywieniowej, oraz silnym propagowaniu miejskiego ogrodnictwa. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie od wielu lat wspiera kompetencje ogrodnicze mieszkańców, otwierając kolejne ogrody społeczne i kształcąc rzesze miejskich ogrodników poprzez realizację takich programów jak "Ogród z klasą", "Szkoła Miejskich Ogrodników", czy biorąc udział w takich projektach jak Gardens czy Gardeniser Plus. Owocem tych działań jest właśnie Jadalny Kraków. 


Już wkrótce Kraków dołączy do grona miast zrzeszonych w ramach Paktu Mediolańskiego, który jest wyrazem troski o system żywnościowy, obejmując jego wszystkie etapy: od wyprodukowania do momentu konsumpcji przez człowieka. Wszystkie te działania wpisują się w myśl:  jadalne miasto tworzone jest przez mieszkańców dla mieszkańców!