Podsumowanie 2023 roku!

Nowe parki, rewitalizacja tych istniejących, nowe parki kieszonkowe, mnóstwo zmodernizowanych placów zabaw, realizacja zadań z Budżetu Obywatelskiego, wydarzenia na których się spotkaliśmy, wspólne akcje sadzenia – w kilku słowach nie sposób podsumować tego, co w 2023 roku wydarzyło się w zieleni.
 
Rok rozpoczęliśmy wręcz symbolicznie od otwarcia po latach Parku Jalu Kurka. Teren przy ul. Szlak kupiony przez miasto od zakonu Salwatorian został ponownie udostępniony krakowianom, którzy doceniają go za spokój i niezwykłą urokliwość, tworzoną przez okazały starodrzew oplatany zimozielonym bluszczem.
 
Początkiem roku udostępniony dla mieszkańców został również kolejny park na mapie naszego miasta – park wokół Dworu Matejki. Ważne miejsce w Krzesławicach odzyskało swój blask z uwzględnieniem zarówno aspektów historycznych jak i przyrodniczych związanych z zachowaniem roślinności charakterystycznej dla obecnego tam łęgu.
 
W kwietniu spotkaliśmy się na otwarciu odmienionego Parku Bednarskiego. Serce Podgórza odzyskało swój blask gromadząc na otwarciu prawdziwe tłumy krakowian. Wyremontowana glorietta, domek ogrodnika, altana, nowy plac zabaw, komfortowe alejki i mnóstwo nowej zieleni to zmiany jakie dokonały się w tym miejscu.
Niespełna miesiąc później zakończyły się prace wokół Stawu Płaszowskiego. Łabędzie, kaczki, szuwary – jeden z największych sztucznych zbiorników wodnych w Krakowie zachwyca malowniczością. Punkty widokowe, ścieżki, strefa do piknikowania i obserwowania przyrody, naturalny plac zabaw – miejsce na każdą porę roku.
 
Pod koniec maja wspólnie świętowaliśmy na odmienionej ul. Krupniczej, na której przybyło przede wszystkim zieleni.
 
Połowa roku to oficjalne otwarcie Parku Zakrzówek, z którego możemy być niezwykle dumni. Trudny, poprzemysłowy teren, dawny kamieniołom stał się miejsce dostępnym i przyjaznym dla każdego. Wyjątkowe na skale kraju kąpielisko, ostoja miejskiej przyrody, ściany wspinaczkowe, punkty widokowo, ścieżki biegowe – to wszystko składa się na niezwykle bogatą ofertę rekreacyjną, która znajduje się 35 min spacerem do Rynku Głównego.
 
Ten rok okazał się niezwykle owocny dla dzielnicy Bronowice, w której rozpoczęły się prace na trzema parkami. Park rzeczny Tetmajera to przestrzeń wokół zbiornika wodnego Pasternik oraz wzdłuż ul. Tetmajera. Powstający w roku Tetmajera właśnie park to przestrzeń, w której ugoszczą nas zarówno leśne ścieżki, malowniczość stawy oraz zieleń wzdłuż dawnej Strugi Bronowickiej.
 
Prace nie ominęły również parku przy ul. Radzikowskiego, gdzie zakończył się pierwszy etap zmian tego miejsca. Wspólnie z mieszkańcami zaplanowane zostały również zmiany w Parku Bronowice. Działania te będą kontynuowane w przyszłym roku.
 
W lipcu najważniejszym wydarzeniem było oczywiście otwarcie w dniu urodzin noblistki Parku im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. Działania prowadzone w ramach Budżetu Obywatelskiego doprowadziły do zamiany zdegradowanego parkingu w park, który pokazuje, że zieleń wkracza również odważnie do centrum miasta.
 
W tym roku rozpoczęły się również prace nad Parkiem Złocień. Zielona przestrzeń niezwykle potrzebna w tym rejonie miasta powstaje przy ul. Domagały.
 
Park rzeczny Ogród Płaszów to kolejna przestrzeń na mapie naszego miasta, która zyskała nową zieleń i zaplecze rekreacyjno-edukacyjne w postaci ścieżki edukacyjnej,  placu zabaw czy boiska.
 
Kolejne zmiany przeszedł również Park w Łagiewnikach, stając się przestrzenią niezwykle urozmaiconą i oferującą ogromne możliwości spędzania czasu wśród zieleni. Zielona klasa, tyrolka, ogród sensoryczny, magnoliowy zagajnik, boisko, ławki w cieniu drzew. Jeśli ktoś jeszcze nie odwiedził tego miejsca, serdecznie zapraszamy.
 
Pierwsze prace rozpoczęły się również w przyszłym Parku Woźniców, gdzie w ramach Budżetu Obywatelskiego powstała siłownia na świeżym  powietrzu i plac zabaw.
Rok 2023 to również rozpoczęcie rewitalizacji w Parku Zielony Jar Wandy oraz w Parku Wyspiańskiego.